Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?, Malulen Maaş Ne Kadar

Kişilerin elinde olmayan nedenlerden dolayı çalışma yeteneğini %60 oranında yitiren kişiler malulen emekli olabiliyor peki ya malulen emeklilik şartları nedir maaş alabilmesi için hangi şartlar aranır ve maaş tutarı ne kadar

4A, 4B ve 4C kapsamında sigortalı olarak çalışan, sigortalılık süresi içerisinde de çalışma gücü kaybının %60’a ulaştığı kişiler, yasal olarak emekli sayılmaktadırlar. Malulen emeklilik olarak da bilinen bu durumdan faydalanmak isteyen kişilerin bir takım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Eğer kişiler malulen emeklilik şartları için belirtilen durumların tamamını yerine getirirse, kişiler emekli aylığı almaya başlayacaktır.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen emekli olmak için mevzuatta belirtilen şartlar şu şekildedir.

 • İlk defa sigortalılık durumuna sahip olan kişilerin, sigorta başlangıç tarihlerinden itibaren en az 10 yıllık sigortalılık sürelerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Eğer kişilerin bakıma muhtaç olduklarına dair bir belgeleri varsa, sigortalılık süresi için bir şart aranmamaktadır.
 • En az 10 yıl tamamlanması gereken sigortalılık süresi içerisinde en az 1800 günlük hizmet süresinin de tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Malulen emekli olabilmek için gerekli olan çalışma gücü kaybının %60 olduğunun sağlık kurulu raporu ile tespit edilmiş olması gerekmektedir.
 • Çalışma gücü kaybının işe giriş sürecinden sonra ve sigortalılık durumunun devam ettiği zaman ortaya çıkmış olması gerekmektedir.
 • 4A kapsamındaki kişilerin çalışma gücü kaybından dolayı işlerinden çıkmış olması gerekir.
 • 4B kapsamındaki kişilerin ticari ya da zirai faaliyetlerinin son bulmuş olması gerekir.
 • 4C kapsamındaki kişilerin de aynı sebepten dolayı görevden ayrılmış olması gerekmektedir.

Malulen Emeklilik Maaşları Nasıl Hesaplanır?

Malulen emeklilik şartları için istenenler tamamlanıyorsa, kişiler başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapan kişilere bağlanacak olan aylık, prim günü esasına göre belirlenmektedir. Buna göre prim günü sayısı 9 binden az olan kişiler 9 bin gün üzerinden, 9 bin günden daha fazla prim günü olan kişilerin maaşları ise, prim ödemesi yapılmış gün sayıları üzerinden hesaplanacaktır.

Aylık bağlama oranına bakıldığı zaman, sigortalının malullük, yaşlılık ya da ölüm sigortalarına tabi olarak geçirdikleri toplam prim ödeme gün sayısının her bir yıllık süresi için %2’lik oran baz alınmaktadır.

Malullük aylığı konusunda kişilere net bir rakam verilmesi neredeyse imkansızdır. Bundan dolayı kişilerin başvuru işlemleri sırasında net bir bilgi öğrenmeleri mümkündür. Ancak, 2018 yılı itibari ile geçmiş dönemler göz önünde bulundurularak kişilerin alacakları maaşlara ortalama bir tahmin yapılması mümkündür.

 • Hizmetlerinin tümü 4A kapsamındaki kişilerin malulen emeklilik durumlarında alacakları ortalama maaş miktarı 800 TL ile 1000 TL arasında değişkenlik gösterecektir.
 • Hizmetlerinin tümü 4B kapsamındaki kişiler, ortalama olarak 800 TL ve 1000 TL arasında maaş alacaktır. Ancak burada tarım ve çiftçi bağ-kuru olan kişilerin maaşları farklı tutulmaktadır.
 • Hizmetlerinin tümü 4B kapsamında olan ve çiftçi/tarım bağ-kuru kapsamında olan kişilere, aylık ortalama 600 TL ile 800 TL arasında ödeme yapılacaktır.
 • Hizmetlerinin tümü 4C kapsamında olanların yani devlet memurlarının malulen emekli olmaları durumunda alacakları ortalama maaş 1600 TL ile 1800 TL aralığında olacaktır.

Kadınlarda Emeklilik Yaşı, Emekli Olmak İçin Şartlar Nedir

Sgk ve bağkur kapsamındaki kadınlarımızın emekli olabilmeleri için gerekli şartlar nelerdir, emeklilik yaşı kaçtır ?

Kadınlarda emeklilik yaşı hesaplaması yapılırken, sigortalı ya da Bağ-Kur mensubu olmalarına ve işe başlama tarihleri dikkate alınarak farklı sonuçlar elde edilebilmektedir. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken çok ince bir detay bulunmaktadır. Bu detaya göre, sigortalı olanların ya da Bağ-Kur ödemesi yapan kişilerin ilk başlangıç tarihlerinin 1999/09 tarihinden önce olması durumuna göre, daha erken yaşta emeklilik hakkında sahip olmak durumu söz konusudur. Çünkü, yapılan düzenlemeler ile birlikte belirtilen tarihten önce işe girişi ya da Bağ-Kur ödemesi bulunan kişilerin, erken emeklilik hakları bulunmaktadır.

Kadınların emeklilik durumları hakkındaki hesaplamalara başlamadan önce, sigorta prim günü sayısında dikkat edilmesi gereken durumları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. 4A kapsamında bulunan ve emeklilik düşünen bayanların emeklilik yaşları 3600 günlük prim günü ile gelmektedir. (1999 öncesi)
 2. 4A kapsamındaki bayanların emeklilik yaşları 4500 günlük prim günü sonrasında gelecektir. (1999 sonrası)
 3. Kişilerin işe giriş tarihleri 01.05.2008 sonrasında ise, emeklilik durumu için kademeli geçiş söz konusu olacaktır.

Örnek bir hesaplama yapacak olursak; 01.05.2008 tarihinden sonra işe girmiş olan kadınların emeklilik durumlarını göz önünde bulundurabiliriz. Kadınlarda emeklilik yaşı hesaplanırken bu tarihler dikkate alındığında, emeklilik yaşının 58, orim günü sayısının ise 7200 gün olması gerektiğini belirtebiliyoruz. Bu süre tamamlandıktan sonra kişiler emekli olmak için dilekçe hakkına sahip olacaktır. Fakat, 58 yaşında gelecek olan emeklilik hakkının da 31.12.2035 tarihinde tamamlanmış olması gerekmektedir. Buna göre;

 • 7200 günlük prim günü şartını 31.12.2037 tarihine kadar tamamlanırsa 59 yaş
 • 7200 günlük prim günü şartı 31.12.2039 tarihinde tamamlanırsa 60 yaş
 • 7200 günlük prim günü şartı 31.12.2041 tarihinde tamamlanırsa 61 yaş
 • 7200 günlük prim günü şartı 31.12.2043 tarihinde tamamlanırsa 62 yaş
 • 7200 günlük prim günü şartı 31.12.2045 tarihinde tamamlanırsa 63 yaş
 • 7200 günlük prim günü şartı 31.12.2047 tarihinde tamamlanırsa 64 yaş
 • 7200 günlük prim günü şartı 31.12.2049 tarihinde tamamlanırsa 65 yaş

Yukarıdaki tabloya göre belirttiğimiz prim günü sayısı, tarih ve yaş durumları, kişilerin emeklilik durumunu elde etmeleri ile sonuçlanacaktır.

4A SSK’lı Bayanlarda Yaştan Emeklilik Şartı Nedir?

Kadınlarda emeklilik yaşı için bilinmesi gereken bir diğer durum da, yaştan emeklilik şartıdır. Buna göre, SSK kapsamındaki kadınların yaştan emekli olabilmeleri için 1999 öncesinde işe başlama söz konusu ise 3600 günlük prim günü tamamlandıktan sonra emekli olunabilecektir. 3600 gün ve 15 yıllık şart tamamlandığı göz önünde bulundurulursa, emeklilik durumu için şu tablo karşımıza çıkacaktır.

 • 05.2002 öncesinde tamamlanırsa 50 yaş
 • 05.2002 ve 23.05.2005 tarihlerinde tamamlanırsa 52 yaş
 • 05.2005 ve 23.05.2008 tarihlerinde tamamlanırsa 54 yaş.
 • 05.2008 ve 23.05.2011 tarihlerinde tamamlanırsa 56 yaş.

Bu tarihler arasında prim gününü tamamlamış olan kişilerin kaç yaşında emeklilik hakkına sahip olacakları belirtilmiştir

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır

Emeklilik şartlarını dolduran kişilerin kuruma dilekçe ile başvurusundan kaç gün sonra emeklilik aylığı bağlanacağı ve ilk maaşın hangi bankaya yatacağı konusunda konumuzu inceleyebilirsiniz.

Emeklilik için gereken şartları tamamlayan kişiler, ilgili kuruma tahsis formu dilekçeleri ile birlikte başvuruda bulunmalıdırlar. Bu süreçte en çok merak edilen konu, emekli maaşının ne zaman bağlanacağıdır. Meraklı bir şekilde beklenen bu süreçte, emekli maaşı bağlanma süresi için bilinmesi gereken ilk durum, başvuruda bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun iş yoğunluğudur. Çünkü, işlem yoğunluğuna bağlı olarak bu süreç daha erken ya da geç olabilmektedir. Örnek verecek olursak, İstanbul’da bulunan vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Kurumu’na yaptıkları başvurunun onaylanma süresi ile Tokat’ta yapılan başvurular arasında onay süresi farklılık gösterecektir. Kişilerin ilk emekli maaşını alabilecekleri tarihi takip etmeleri için, E-Devlet sistemi üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sayfasına giriş yapmalı ve ardından dilekçelerinin onaylanıp onaylanmadığını incelemelidirler.

Bağlanan Emekli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı bağlanma süresi için yukarıda da belirttiğimiz gibi, başvurulan kurumun yoğunluğu son derece etkilidir. Ancak, kişilerin dilekçelerini teslim ettikleri tarihten 3 gün sonra, başvurularının işleme alınıp alınmadığını öğrenmeleri mümkündür. Bunun için kişilerin yapmaları gerekenler şu şekildedir.

 • turkiye.gov.tr yani E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • E-Devlet üzerinden işlem yapabilmek için, size özel belirlenmiş şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer yoksa size en yakın noktada bulunan PTT şubesine giderek, E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Sisteme girerken de TC kimlik numaranız ve bu şifreyi kullanabilirsiniz.
 • E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra, kamu kurumları listesini açmalı, buradan da Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçmelisiniz.
 • Açılacak olan yeni sayfada, emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını öğrenmek için 4A Hizmetleri ve sonra da 4A Aylık Bilgisi seçimlerini yapmalısınız. Bu yöntem, SSK emeklileri tarafından kullanılmalıdır.
 • Eğer Bağ-Kur’dan emekli olacaksanız, aynı sayfa üzerinden 4B Hizmetleri ve ardından da 4B Aylık Bilgisi seçimlerini yapmalısınız.
 • Memur emeklileri için yapılacak sorgulamada ise 4C Hizmetleri ve 4C Aylık Bilgisi seçimleri yapılmalıdır.

E-Devlet sistemine girdikten sonra, SSK, Bağ-Kur ve memur olarak emekli olacak kişilerin takip etmesi gereken adımlar yukarıdaki gibidir.

Emekli Maaşı Ne Zaman Bağlanır?

Emeklilik şartlarını tamamlayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapan kişiler, başvuru yaptıkları tarihten sonraki ilk ayın başında, ödemelerini alabilecektir. Örnek verecek olursak, 5 Ocak tarihinde kişilerin başvuru yapması söz konusu olmuşsa, bu durumda ilk emekli maaşı ödemesi, bir sonraki ayın ilk günü olan 1 Şubat’ta yapılacaktır. Ödemeler gecikmiş olsa dahi, 1 Mart tarihinde, birikmiş tüm maaş ödemeleri yapılacaktır.

Emekli Maaşı Hangi Bankaya Yatırılır?

Emekli maaşı bağlanma süresi için gönderdiğiniz dilekçede, maaşınızın hangi bankaya ve hangi hesaba yatırılması konusunda bir bilgi vermemişseniz, bu durumda ödemeleriniz Ziraat Bankası’ndan yapılacaktır. Maaş hangi banka üzerinden size ödeniyor olursa olsun, dilediğiniz zaman farklı bankaya bunu taşıyabilirsiniz. Bunun için E-Devlet sisteminden işlem yapabileceğiniz gibi, bankalara başvuruda bulunarak, bir dilekçe sonrasında maaşınızın taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım

Yaşlılarımızın emeklilik şartlarını gerek prim gerekse yaş olarak yerine getirdikten sonra ne kadar emekli maaşı alacakları hep merak konusu olmuştur. Haberimizin detayında emekli olunduğunda ne kadar maaş alınacağı konusunu inceleyebilirsiniz.

Emeklilik hayali kuran kişiler hem geçtiğimiz yıl hem de 2018 yılı için ne kadar maaş alacağı konusunu derinlemesine araştırmaktadır. 2018 emekli maaşı için son zammın yapılması ile birlikte, emeklilik dilekçesini hazırlayarak başvuru yapmak isteyen kişiler, prim günü sayısı ve ödenen prim miktarlarına göre ne kadar ödeme alacaklarını kısa bir sürede hesaplayabilecektir. Öncelikle, kişilerin emeklilik hesaplaması yapmadan önce, maaşların 3 ayrı dönem için hesaplandığını bilmelidir. Bu dönemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • 12.1999 tarihine kadar geçerli olan süre
 • 01.2000 yılı ile 30.09.2008 tarihine kadar geçen süre
 • 09.2008 sonrasındaki dönem

Kişilerin yapacakları emeklilik hesaplamalarında yukarıdaki dönemleri dikkate alması gerekmektedir. Buna ek olarak da prime esas aylık kazanç tutarı ile yukarıdaki dönemlere göre yapılacak hesaplamaların da, aylık bağlanma oranları ve aylık miktarı konusunda etkisi olmaktadır.

ne kadar emekli maaşı alırım e devlet

Emeklilikte Ortalama Aylık Kazanç Nedir?

2018 emekli maaşı hesaplaması yapacak kişilerin karşısına, ortalama aylık kazanç tutarı çıkacaktır. Bu kavram, kişilerin sigortalılık hallerinin başladığı tarihten itibaren, emeklilik dilekçesinin verildiği tarihe kadar geçen sürede, prime esas kazanç tutarının güncellenmiş olan katsayısı şeklinde ifade edilir. Hesaplaması yapılırken de prime esas kazanç tutarının son katsayısı güncellendikten sonra, prime esas kazanç miktarının toplam gün sayısına bölünmesi şeklinde işlem yapılacaktır.

asgari ücretten emekli olursam ne kadar maaş alırım

2018 Emekli Memur ve İşçi Emeklisi Maaşları

Yapılan son zamların ardından memur ve işçi emeklilerinin ne kadar maaş alacakları da belli oldu. Buna göre, 2018 zamları ile birlikte emeklilerimizin alacakları maaş tutarlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Son zammın ardından, memur emeklilerinin alacağı en düşük maaş 1.910 TL oldu.
 • İşçi emeklilerin alacakları maaşlar da son zamlar ile birlikte, 2000 sonrası emekli olan kişiler için 939 TL, buna ek olarak 2000 öncesinde emekli olan kişiler için de 1.545 TL olmuştur.
 • Esnaf olarak emekli olan yani Bağ-Kur emeklisi olan kişilerin alacakları maaşların en düşük miktarı da 1.444 TL olmuştur.

SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olan ya da olacak kişilerin, son zamlar ile birlikte alacakları maaş miktarı yukarıdaki gibidir. Kişilerin alacakları zamlı maaşlar, Ocak ayı itibari ile ödenmeye başlayacaktır. Devlet memuru olark emekli olan kişiler, sözleşmeli olanlar ve geçici personeller, son zam ile hesaplanan maaşlarını da Ocak 15’ten itibaren maaşlarını alabilecekler. Enflasyon verilerinde meydana gelen farklılık, sonraki dönemde memurlara ek olarak verilecektir.

2018 Emekli Maaşı Hangi Bankadan Ödenecek?

2018 emekli maaşı için başvuru yapacak kişilere, maaşlarını alacakları banka konusunda kendi seçim hakları sunulmuştur. Yani, emeklilik durumunun başlaması için hazırlayacağınız ve kuruma göndereceğiniz dilekçede, emekli aylığınızın hangi bankadan ödenmesini istediğinizi belirtebilirsiniz. Dilekçede, banka ismi ve IBAN numarasını belirttikten sonra, ödemeniz buradan size yatırılacaktır. Eğer herhangi bir hesap bilgisi sunmamışsanız, bu durumda ödemelerinizin Ziraat Bankası üzerinden yapılması gerekecektir.

Ssk – SGK dan ne kadar emekli maaşı alırım 2018

Bugünün şartlarında şuan ssk – sgk emekli olduğu takdirde ne kadar maaş alacağını bilmeyen, ve maaş hesaplamasını yaparak 2018 yılı için alacağı net emekli maaşının ne kadar olduğunu haberimizin detayından inceleyebilirsiniz.

Yıllar süren çalışma hayatının ardından artık emekli olmayı düşünen kişiler, 2018 yılındaki emeklilik şartlarını ve kişilere ne kadar emekli maaşı ödeneceği konusunda araştırmalar yapmaya başlamış durumdadır. Yeni yıl ile birlikte emekli maaşlarına yapılan zamlar her ne kadar eleştiriliyor olsa da, şartların giderek daha iyi olduğu görülmektedir. Öncelikle, 2018 yılı emekli maaşı ve kişilerin emekli olurken ne kadar maaş alacakları konusunda hatırlatmalar yapalım.

Bilindiği gibi kişiler Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK)’dan emekli olmak için dilekçe verdiklerinde, ne kadar maaş alacaklarının hesaplanması için ortalama prime esas kazanç göz önünde bulundurulacaktır. Bu kavram, sigortanızın başladığı günden itibaren, emeklilik dilekçenizi teslim ettiğiniz tarihe kadar yapılmış olan ödemeler ile prim günü sayınızı kapsamaktadır. SGK prime esas kazançlar ile çalıştığınız yani sigortalı olduğunuz toplam gün sayısı birbirine bölünerek, çıkan sonuç enflasyon ile güncellenecektir. Böylelikle kişilerin ne kadar emekli maaşı alacağı hesaplanmaktadır. Prim günü sayısı ve ne kadar ödeme yapıldığı konusunda araştırma yapmak isteyen kişiler, E-Devlet sistemi üzerinden 4A Hizmet Dökümü çıktısı alabilirler.

ne kadar emekli maaşı alırım ssk hesapla

SSK Emekli Maaşımı Nasıl Yüksek Alırım?

SSK emekli maaşı için kişilerin yapacakları hesaplama yukarıdaki gibidir. Ancak, emeklilik süresi gelen kişiler her ne kadar çok bir değişiklik yapamasa da, hala çalışmakta olan bireylerin, emeklilik dönemlerinde daha yüksek maaş alabilmeleri mümkündür. Bunun için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • İşverenler bazen banka üzerinden asgari ücret ile çalıştığınız gibi göstermekte, kalan tutarı da elden vermektedir. Bu durumu kesinlikle kabul etmemeli ve banka üzerinden aldığınız ödemeleri, net kazancınız üzerinden almalısınız.
 • Yine sigorta primlerinizin resmi olarak hesaplanmasında net maaşınız göz önünde bulundurulmaktadır. Bundan dolayı, sigorta primlerinizi bankadan aldığınız net ücrete göre hesaplatın.

2018 emekli maaşı için daha yüksek bir ödeme almak isteyen kişilerin yukarıdaki adımları yapmış olması ya da çalışan bireylerin bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

şuan ssk dan emekli olsam ne kadar maaş alırım

2018 Yılı SSK Emekli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

2018 yılında emekli olmak için dilekçe verecek ya da geçtiğimiz yılın son günlerinde dilekçe veren kişiler, internet üzerinden emeklilik durumlarını kolaylıkla sorgulayabilecektir. Bunun için kişilerin başvurması gereken yöntemlerin başında, E-Devlet gelmektedir. TC kimlik numarası ve E-Devlet şifreniz ile yapacağınız sorgulamalarda, aşağıdaki adımları takip ederek, emeklilik dilekçenizin kabul edilip edilmediğini görüntüleyebilirsiniz.

 • İlk olarak E-Devlet’e giriş yapmalısınız. Daha önce şifre almamışsanız, PTT şubelerine giderek kısa bir sürede şifrenizi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bankaların internet bankacılığı hesabını kullanarak da E-Devlet hesabınıza internet üzerinden giriş yapabilirsiniz.
 • Giriş işleminin ardından E-Hizmetler bölümüne giriş yapın.
 • Açılacak sayfadan da sırasıyla 4A Hizmetleri ve 4A Aylık Bilgisi seçeneklerine tıklayın.

Açılacak olan sayfada emeklilik durumunun söz konusu olup olmadığını, hangi tarihten itibaren de emeklilik dilekçenizin kabul edildiğini görüntüleyebilirsiniz.

2018 Emeklilik Maaşı Hangi Bankaya Yatırılacak?

2018 emeklilik maaşı için başvuru yapan kişilerin büyük bir kısmı, yıllardır bekledikleri emeklilik maaşlarını hangi banka aracılığı ile alacaklarını merak etmektedir. Öncelikle, kişiler yazdıkları dilekçelerde maaşlarının yatırılmasını istedikleri bankaya ait bilgileri belirtmişse, emeklilik maaşı doğrudan bu hesaba yatırılacaktır.

Ancak, kişilerin doldurduğu emeklilik başvuru formunda herhangi bir banka bilgisi verilmemişse, maaşınız doğrudan Ziraat Bankası’na yönlendirilecektir. Burada adınıza bir hesap açılacak ve aydan aya ödemelerinizi de bu hesaptan yapabileceksiniz. İlerleyen günlerde tercih etmeniz durumunda emekli maaşınızı farklı bankalara taşıyabilecek, geçtiğimiz yıl verilmiş olan emekliye promosyon kampanyalarından faydalanabilecek ve bir sonraki ayın maaş ödemelerinizi yeni bankanızdan tahsil edebileceksiniz.

Emekli Maaşımdan Yapılan Kesinti Nedir, Neden Yapılmaktadır ?

Emekliler çektikleri aylıklarında eksiklik gördüklerinde yapılan kesintinin neden olduğunu bilemez ve neden kesinti yapıldığını sorgulamaya başlar. İşte emekli maaşından yapılan kesintiler ve sebepleri.

Bir çok yaşlı belirli dönemlerde emekli maaşlar bankaya yattığı zaman hesaba yatan emekli aylığının eksik ve kensinti uygulanmış şekilde yatırıldığını görmekte. Yapılan bu maaş kesintilerinin nedenlerini öğrenmek amacı ile e devlet üzerinden emekli maaşı kesinti sorgulama veyahut SGK merkezlerinden veya banka hesap dökümlerini alarak yapılan kesintinin sebebini araştırır. Emekli maaşlarından yapılan kesintilerin sebebini liste olarak aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Emekli Maaşlarından Yapılan Kesinti Türlerini Listeler Halinde İnceleyelim..

 • İlaç Katılım Payı:

Emekli kişilerin hastane veya sağlık ocaklarında yapılan ayakta tedavide uygulanan ilaçlar için %10 katılım payı alınır. Aynı zamanda her bir reçete için;

a) 3 kutu ilaca kadar için… 3 (üç) LİRA,

b) 3 kutuya ek olarak alınan her bir kutu ilaç için ..1 (bir) LİRA,

gibi bir tutar katılım payı olarak emekli maaşından kesilir. İlaç katılım paylarının kesinti tutarları ilacın eczaneden alındığı aydan sonraki takip eden maaş dönemindeki aylıklardan kesilir. Bazen birkaç ay sonra da kesilebilir.

 • Tıbbi Malzeme Katılım Payı

Vücut dışı protez ve ortezlerden, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için %10 oranında katılım payı alınır ve bu tutarlar aylık ya da gelirlerden kesilir.

 • Muayene Katılım Payı

Birinci basamak sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesinden katılım payı alınmayacaktır. Diğer sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesi nedeniyle uygulanacak katılım payı tutarları aşağıda belirtilmiştir.

a) İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında …5 (beş) LİRA

b) Özel sağlık hizmeti sunucularında  12 (oniki) LİRA

Yukarıda belirtilen tutarlar da emeklilerin aylıklarından kesilir.

 • İcra Takibiyle Haciz

İcra takibiyle emekli aylıklarına konulan haciz (İstisnai durumlar hariç aylığın 1/4’ü oranında kesinti yapılır).

 • Yersiz Ödemeler

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ve aylık alanlara bazen hak etmediği aylıklar ödenmektedir. Bunlar tespit edildikten sonra emeklinin gelir ya da aylığından her ay %25 ini geçmemek koşulu ile tahsil edilebilmektedir.

Emekli Aylığından Yapılan Kesintiler İnternetten Nasıl Sorgulanır?

Emekli aylıklarındaki  kesinti tutarları ve sebebi  e devlet kanalı ile www.turkiye.gov.tr adresinden sorgulanıp öğrenilebilmektedir. Bu sorgulama için sisteme girişe E-devlet şifresi gereklidir. E-devlet şifresi olmayan emekliler herhangi bir PTT şubesinden şifreyi temin edebilirler.

Emekli aylığından yapılan kesintinin sebebini E-devlet şifresiyle www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yaparak öğrenmek mümkün. Bunun için e-devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra:

Bağkur maaşından yapılan kesintiyi öğrenmek için: E-Hizmetler-Sosyal Güvenlik Kurumu-4/B Emekli aylığı kesintileri

SSK maaşından yapılan kesintiyi öğrenmek için: E-Hizmetler-Sosyal Güvenlik Kurumu-4/A Emekli aylığı kesintileri

Emekli Sandığı (Memur) maaşından yapılan kesintiyi öğrenmek için: E-Hizmetler-Sosyal Güvenlik Kurumu-4/C Emekli aylığı kesintileri

Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) Tamamen Kaldırıldı

Emekliler için maaş kesintileri kaldırıldı mı? Emekli destekleme primi kesintileri kalktı mı? SGDP kaldırılması meclisten geçti mi?

Emeklilik hakkı kazandıktan sonra kendi isimlerine işyeri açan emekli kişilerden %10 civarında zrunlu kesilen Sosyal Güvenlik Destekleme Priminin (SGDP) kaldırılması ile ilgili kanun uygulaması Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildi. Peki destekleme primi kesintisi hangi tarihten itibaren tamamen kesilmeyecek ve kaldırılacak.

Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) Kesintisi Kalktımı Ne Zaman Kalkıyor

Sosyal Güvenlik Destekleme primi kesintisi en son olarak 2016 Ocak ayında da emekli maaşlarından kesilmişti. Maaşlardan kesintinin yapılmaması ile ilgili düzenleme TBMM’den
geçeren onaylandı. Resmi gazetelerde yayınlanarak tamamen resmileşen uygulama ile sgdp artık kesilmeyecek .Böylece 2016 Şubat ayından itibaren geçerli olmak üzere emeklilerin maaşından %10 oranında yapılan SGDP kesintisi kaldırılmış olacak. Emekli maaşlarına %10 daha artış olacak.

2016 Ocak’ta %3,86 oranında enflasyon zammı ve 100,00 T.L. seyyanen zam alan tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri SGDP’Nin kaldırılması ile birlikte üçüncü bir zam daha almış olacaklar.

SGDP kesintileri yüzünden emekli kişiler kendi işlerini yapamıyor veyahut değişik yollara başvuruyordu emeklilerimizin artık SGDP kesintisinden korkmadan mükellefiyet kaydı yaptırarak esnaflık yapabilirler.

Emeklilere Banka Promosyonu Ödenecekmi ? Promosyon Haberleri

Banka promosyonunda son durum hakkında ne gibi gelişmeler sağlandığı ssk emeklileri, bağkur emeklileri ve memur emeklilerine banka promosyonu ödenip ödenemeyeceği 2017 emeklilere promosyon ne zaman verilecek? Emekliye promosyon ücreti ne kadar olacak? konusu haberimizin detayında.

Tüm emeklilerini yakından ilgilendiren banka promosyonları hakkında son gelişmeler hangi evresinde bir çok kişi merakla beklemekte.. Promosyon ödemeleri konusundaki düzenleme ve uygulama konusundaki planlarda nihayet sona yaklaşıldı. 2016 senesi bitmeden hayata geçirilip tüm emeklilere ödenmesi planlanan emekli promosyon ödemeleri için çalışma bakanlığı ve bankalar arasındaki pazarlıklar aşamasındada sona gelindi.

Peki emeklilere promosyon nasıl ödenecek, tutarı ne kadar olacak?

Yapılan pazarlıklar neticesinden emeklilere 3 yıllık olarak 450 TL ye yakın para ödenmesi tahmin ediliyor. Başbakan binali yıldırımın imzası ile onaylanacak emekliye promosyon konusunda başbakalınında ödemenin biraz daha yükseltilmesi konusunda devreye girebileceği bekleniyor.

Emeklilere Banka Promosyonu Ne Zaman Başlayacak?

Emeklilerin maaşlarını çektikleri bankadan veya hali hazırda maaş aldıkları bankadan bir başka bankaya maaşlarını taşımaları durumunda geçecekleri bankadan promosyon ödenmesi ile
ilgili çalışmalar son hızla devam etmekte. 2016 yılının sonuna kadar çözüme kavuşması beklenen promosyonun ödemeleri 2017 ocak ayından itibaren hesaplaya yansımaya bekleniyor.

Emeklilere Promosyon Ödemesi İçin Farklı İki Formül Üzerinde Duruluyor

 • Emeklilere banka promosyonu ödenmesi hakkında kesinleşmiş bir formül yok.  Ama iki formül üzerinde duruluyor.
 • İlk formül emekliler için 3 senelik bir promosyon ödemesi belirlenmesi ve belirlenecek tutarın peşin olacak ve Ocak’ta yatırılacak. Geçen 3 yıl sonunda tekrardan ocak ayında emekli için 3 yıllık daha promosyon ödenecek.
 • İkinci formülde yine 3 yıllık bir promosyon belirlenecek belirlenen promosyon tutarı her yıl 3 eşit taksite ayrılıp ocak ayında ödenecek.

Dul, Yetim Aylığı alan SSK, Bağkur, Memur Emeklisi de Banka Promosyonu Alacak mı?

Emekli banka promosyonu dul, yetim ayrımı yapılmadan tüm emeklilere ödenecek.

SGK Cenaze Yardımı Ödemesi Ne Kadar ? Cenaze Ödeneği Alma Şartları

SGK tarafından verilen cenaze ödeneği yardımı ne kadardır ? Ölüm ödenek parası için şartlar nedir ve nereye başvurmak gerekiyor..

Kişiler sigortalı bir işte çalışıyorken veya kurumdan emekli olanlar için vefat etmeleri halinde sigortalı veya emeklinin yakınlarına cenaze yardımı şartlarını sağlaması halinde ödeme yapabilmektedir. Cenaze yardımı ödeneği her yıl SGK tarafından belirlenip ödeme bu tutar üzerinden o yılın sonuna kadar yapılmaktadır. Yıllık cenaze yardımı ödenekleri artış oranları Tüketisi Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranlarına göre belirlenmektedir.

SGK Cenaze Yardımı Şartları Nelerdir ?

 • İş kazası halinde ve ya meslek hastalığı sonucu vefat eden sigortalıların,
 • Sürekli iş göremezlik geliri alıyorken vefat edenlerin,
 • Ölüm tarihinden önce en az 360 gün SGK primi olanların,
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık alanların (yaşlılık, malulluk v.s.)

Cenaze Yardımı Kimlere Ödenir?

Cenaze yardımı ödemesi yakınlarındaki derecesine göre sıra şu şekildedir:

 1. Eşi hayatta ise eşine,
 2. Eşi hayatta değilse çocuklarına,
 3. Çocuklar da yoksa anne ya da babasına,
 4. Anne ya da baba da yoksa kardeşlerine,

SGK Cenaze Yardımı Başvuruları Nereye ve Nasıl Yapılır?

Cenaze yardımı başvuruları ekte sunduğumuz dilekçenin doldurularak en yakın SGK merkezine yukarıda belirttiğimiz sıralamaya göre yakınlarından birisinin başvurması gerekmektedir.

Cenaze ödeneği dilekçesi [wpdm_package id=’6198′]

2016 – 2017 Cenaze Yardımı Ödemesi Ne Kadar?

Cenaze yardımı her yıl gerçekleşen Tüfe oranında
arttırılmaktadır. 2016 yılı için cenaze yardımı ödemesi 449.00 TL iken 2017 yılı için TÜFE %8 oranlarında olursa 529.00 TL olması bekleniyor..

 • 2016 yılı itibariyle 529.00 TL
 • 2016 yılı itibariyle 489.00 TL
 • 2015 yılı itibariyle 449.00 TL
 • 2014 yılı itibariyle 415.00 TL
 • 2013 yılı itibariyle 386.00 TL
 • 2012 yılı itibariyle 363.00 TL
 • 2011 yılı itibariyle 328.00 TL
 • 2010 yılı itibariyle 308.00 TL

SGK Cenaze Yardımı Ne Kadar Süre İle Ödenir?

Sosyal Güvenlik Kurumu cenaze yardımı ödemesi bir defaya mahsus olarak yapılmaktadır.

Cenaze Yardımı Ödemesi Ne Zaman ve Nereye Yatar?

Cenaze yardımı ödemesi her ayın 7-15 ü arasında Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmektedir.

2017 Emekli Maaş Zamları

Emekliler için 2017 yılında ne kadar zam verilecek ? Aralık ayı enflasyon oranları sonucunda emeklilerin alacağı 2017 emekli maaşı zamlarının oranı ne kadar olacak ? Türkiyede 12 milyona yakın emeklinin maaşına yansıyacak emekli zammı ne kadar olacak ?

2016 Yılının aralık ayında Türkiye İstatistik Kurumu’nun verdiği enflasyon oranlarına göre 12 milyon kişinin emekli maaş zammı da netlik kazanması bekleniyor.

2017 EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK

Tuik’in hazırladığı enflasyon oranları verileri 2016 Aralık ayında paylaşıldığında emekli maaş zamlarının 3 ocak 2017 tarihinde emeklilere açıklanması bekleniyor.  SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşına yansıyacak zam farkları 2017 senesinin 6 aylık dönemine eklenecek. Belirlenen zamları 3 Ocak 2017 tarihinde kesinleşmiş şekilde sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

2017 EMEKLİ MAAŞ ZAM ORANI NE OLACAK

SSK ve Bağ-Kur emekli maaş alanların zam oranları tahmini olarak yüzde 3’ün üzerindenbaz alınması tahmin edilmekte. Maaş farkı örneğini şöyle anlayabilirsiniz;  enflasyon oranı % 3,5 civarında verilirse en düşük SSK emekli aylığı 2017 yılının ilk 6 aylık dönemi için 1.339 TL olacak. Bu zamlı rakam 2000 yılından önce emekli olan kişiler için geçerli. 2000 yılından sonra emekli olan  SSK’lılar ise en düşük emekli aylığı olarak 826 TL civarı alacaklar.
Bağ-Kur emeklileri içinde 2017 zammı aynı koşullar  geçerli olacak. Enflasyon oranı zam için gösterge niteliğinde. Bağ-Kur emekliler yüzde 3.5 oranında bir zam alırlarsa maaşları 1204 TL’ye ulaşacak. Bağ- Kur tarım emeklilerinde tahmini 2017 maaşı 948 liraya yükselecek.
Memur emeklilerin artış oranları ise kesinleşmiş durumda. % 3 maaş zammıyla en düşük Emekli Sandığı emeklisi maaşı 1.752 TL’ye çıktı.  Ayrıca memur emeklileri %3’ün üzerinde bir enflasyon gerçekleşirse enflasyon farkı da alacaklar.

Geçtiğimiz 2016 senesinde emeklilerin tamamına seyyanen zam yapılmış ve her emekliye 100 TL ek para ödenmişti. Bu yılda yani 2017 de emeklilere seyyanen zam var mı? diye akıllara bir sorular gelmektedir ancak yapılan açıklamalara göre 2017 emekli zamları normal standartlarında olacağı ve 2017 seyyanen bir zammın söz konusu olmadığı anlaşılıyor.

BU SENE EMEKLİ OLANA 3 AYRI ZAM

2016 yılının sonuna kadar emekli olanlara 3 ayrı zam alacaklar. 2017 yılından önce emekli olanlara 100 lira seyyanen artışa ilave ocak ve temmuz zammı da eklenecek. Aynı zamanda 2017 Ocak’ta yeni bir artış uygulanacak. 25 Aralık 2015 tarihli torba yasa ile 2016’da emekli olacak tüm SSK ve Bağ- Kur’luların seyyanen zam da dahil olmak üzere üç ayrı artıştan yararlanmaları sağlandı. Bu yıl emekli olacaklarıı maaş zammı müjdesi bekliyor. Ocak ayından Aralık ayına kadar 2016 yılı sonuna kadar emekli olacak kişilere emeklilik hayatına toplamda 355 TL’ civarındaki farklı emekli maaş zamlarıyla merhaba diyecek. SGK tarafından hazırlanan plana göre, yeni emeklilerin bu yılki maaş zammı, 242 TL’den başlayıp 335 TL’ye kadar ulaşıyor.

2017’de artış

Buna göre bu yıl içinde emekli aylığı bağlanırken, 2016 Ocak itibarıyla aylık tutarı hesaplanacak. Bunun üzerine de daha önceden emekliliği devam eden kişilere uygulanan artışlarda dahil edilecek. Ocak 2016 itibariyle emekliler 100 liralık seyyanen zam, ayrıca 3.86 oranında enflasyon artışı almışlardı. Buna ilave olarak temmuzda da yüzde 3.63 oranında bir artış daha eklendi. Bu üç artışın hepsi 2016 yılında emekli olacak herkes için uygulanacak. Bütün bunlara ilaveten Ocak 2017’de ortaya çıkacak 6 aylık enflasyon rakamı da yine emeklilerin maaşlarına eklenecek. Söz konusu düzenlemeden sadece 31 Aralık 2016 tarihine kadar emekli olacak SSK ve Bağ-Kur’lular yararlanacak.

EMEKLİ MAAŞINIZI SORGULAYIN

Emekli maaşlarınızdaki zam farklarını kimlik bilgilerini ile  e-Devlet sistemi üzerinden inceleyebilirsiniz. SSK emekli maaşı sorgulama işleminizi sadece e-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilmektesiniz bunun için aşağıdaki link adresine tıklayınız. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız. Emekli maaşı sorgulama işleminiz için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

SSK Emekli Maaşı Sorgulaması için Tıklayınız

BAĞ-KUR emekli maaşlarının sorgulamasında sadece e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Aşağıdaki linke tıklayınız. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. Emekli maaşı sorgulama işleminiz için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

4B Bağkur Emekli Maaşı Sorgulaması için Tıklayınız