Rapor Parası Sorgulama

Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Kaç Günde Yatar?

SGK tarafında sigortalı olarak para karşılığı iş gücü sağlayan kişiler için hastalık, iş kazası, meslek hastalığı ve analık benzeri sağlıksal problemler ile karşılaşıp yetkili hastanelerce sigortalı hasta için verine geçici iş göremezlik raporu temin eden kişiler SGK fonu tarafından karşılanmak üzere ssk rapor ödemesi yapmaktadır. SGK tarafından elde edilen rapor ücreti banka hesabınıza gönderilip gönderilmediğini sanal ortamda online olarak rapor parasi sorgulama  işlemi ile sorgu yaparak bilgi alabilirsiniz. Sorgulama ekranında eğer raporumuz hastane ve muhasebe tarafından işlem ve usule uygun onaylama sürecinden geçti ise rapor para ödemesinin hangi banka veya ptt şubelerince çekebileceğinizi ve yatış zamanını öğrenebilirsiniz.  

Ödeme Hakkında Önemli Uyarı: sigortalı kişinin adına ssk – Sgk rapor ödemesi içerisinde bulunduğunuz her ayın 8-14’ü zaman diliminde anlaşmalı banka olarak ziraat bankası vasıtası ile ödeme yaparken artık PTT ve SGK arasındaki uygulanan protokol anlaşması üzerine  20 /07/ 2017 tarihinden itibaren rapor ücret ödemesini PTT şube ve merkezleri tarafından gerçekleşecek.  Raporun hastane ekranından muhasebeci onayına kadar geçen rapor bitim süresi sonunda sigortalı bulunduğunuz işverene ait SGK muhasebe kanalı ile PTT kurumuna iletmesi ile ödemenizi almanız mümkün. Rapor Parasını Kaç Günde Almalıyım: Adınıza yatırılan rapor parasını çekmeniz için süre belirli bir süre verilmektedir, bu süre 2 aydan oluşur, eğer siz paranızı gidip ptt şubesinden çekmezseniz PTT tarafından adınıza gelen ödeme bağlı bulunduğunuz SGK kurumuna tekrar iade edilir.  

Adımıza yatan sgk rapor parası sorgulama, istirahat parası sorgulama nasıl yapılacak..

SGK bünyesince rapor parası ödeme işleminin gerçekleşme olayını size ait E-devlet şifre ve kullanıcı adı ile edevlet sitesinden sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet için kullanacağınız şifreniz yoksa rapor parasının ne aşamada olduğunu ssk-sgk merkezlerinde de öğrenebilirsiniz. 

Sırası ile sgk rapor parası sorgulamak için;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
 • E-Hizmetler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler,
 • 4A/4B iş göremezlik ödemesi görme.

Sorgulama ekranındaki sonuçlara göre;

Rapor parasi merkeze gönderildi gibi bir yazı size uyarı veriyorsa ödemeniz maksimum 10 günlü kbir süreç sonrasında PTT şubesinden çekilebilecek duruma gelecektir.  

Rapor parası emanete alındı gibi bir uyarı çıkıyorsa  SGK tarafından ödeme haline dönüşmesi için banka hesabı tanımlama yapılması gerektiği anlamına gelir. Sosyal Güvenlik Kurumu emanete alınan rapor paraları için hesap tanımlanabilen bankalar Ziraat bankası, Halk Bank, Akbank ve Vakıfbank’tır.

Emanete alınan rapor parasını almak için hesap tanımlama işlemini yine E-devlet sistemi aracılığı ile yapabilirsiniz. Bunun için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
 • E-Hizmetler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Şahıs ödemeleri hizmetleri,
 • Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama

Banka hesabınız ödeme bilgi sistemindeki yerlerine işlendiği tarihinden itibaren maksimum 1 hafta içerisinde emanete alınan rapor paranız tanımlamış olduğunuz banka hesabınıza gönderilir. Hesabı bir kere tanımlamanız halinde Sosyal Güvenlik Kurumundan alacağınız tüm şahıs ödemelerini (bez parası, tıbbi malzeme geri ödemesi, yol ve gündelik ödemeleri v.s. ) banka hesabınızdan çekebilirsiniz.

Rapor parası telefonla sorgulama Alo 170

Rapor paranızın ödenip ödenmediği ve ödeme durum bilgisini Alo 170 hattını arayarak telefonla da öğrenebilirsiniz

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?, Malulen Maaş Ne Kadar

Kişilerin elinde olmayan nedenlerden dolayı çalışma yeteneğini %60 oranında yitiren kişiler malulen emekli olabiliyor peki ya malulen emeklilik şartları nedir maaş alabilmesi için hangi şartlar aranır ve maaş tutarı ne kadar

4A, 4B ve 4C kapsamında sigortalı olarak çalışan, sigortalılık süresi içerisinde de çalışma gücü kaybının %60’a ulaştığı kişiler, yasal olarak emekli sayılmaktadırlar. Malulen emeklilik olarak da bilinen bu durumdan faydalanmak isteyen kişilerin bir takım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Eğer kişiler malulen emeklilik şartları için belirtilen durumların tamamını yerine getirirse, kişiler emekli aylığı almaya başlayacaktır.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen emekli olmak için mevzuatta belirtilen şartlar şu şekildedir.

 • İlk defa sigortalılık durumuna sahip olan kişilerin, sigorta başlangıç tarihlerinden itibaren en az 10 yıllık sigortalılık sürelerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Eğer kişilerin bakıma muhtaç olduklarına dair bir belgeleri varsa, sigortalılık süresi için bir şart aranmamaktadır.
 • En az 10 yıl tamamlanması gereken sigortalılık süresi içerisinde en az 1800 günlük hizmet süresinin de tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Malulen emekli olabilmek için gerekli olan çalışma gücü kaybının %60 olduğunun sağlık kurulu raporu ile tespit edilmiş olması gerekmektedir.
 • Çalışma gücü kaybının işe giriş sürecinden sonra ve sigortalılık durumunun devam ettiği zaman ortaya çıkmış olması gerekmektedir.
 • 4A kapsamındaki kişilerin çalışma gücü kaybından dolayı işlerinden çıkmış olması gerekir.
 • 4B kapsamındaki kişilerin ticari ya da zirai faaliyetlerinin son bulmuş olması gerekir.
 • 4C kapsamındaki kişilerin de aynı sebepten dolayı görevden ayrılmış olması gerekmektedir.

Malulen Emeklilik Maaşları Nasıl Hesaplanır?

Malulen emeklilik şartları için istenenler tamamlanıyorsa, kişiler başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapan kişilere bağlanacak olan aylık, prim günü esasına göre belirlenmektedir. Buna göre prim günü sayısı 9 binden az olan kişiler 9 bin gün üzerinden, 9 bin günden daha fazla prim günü olan kişilerin maaşları ise, prim ödemesi yapılmış gün sayıları üzerinden hesaplanacaktır.

Aylık bağlama oranına bakıldığı zaman, sigortalının malullük, yaşlılık ya da ölüm sigortalarına tabi olarak geçirdikleri toplam prim ödeme gün sayısının her bir yıllık süresi için %2’lik oran baz alınmaktadır.

Malullük aylığı konusunda kişilere net bir rakam verilmesi neredeyse imkansızdır. Bundan dolayı kişilerin başvuru işlemleri sırasında net bir bilgi öğrenmeleri mümkündür. Ancak, 2018 yılı itibari ile geçmiş dönemler göz önünde bulundurularak kişilerin alacakları maaşlara ortalama bir tahmin yapılması mümkündür.

 • Hizmetlerinin tümü 4A kapsamındaki kişilerin malulen emeklilik durumlarında alacakları ortalama maaş miktarı 800 TL ile 1000 TL arasında değişkenlik gösterecektir.
 • Hizmetlerinin tümü 4B kapsamındaki kişiler, ortalama olarak 800 TL ve 1000 TL arasında maaş alacaktır. Ancak burada tarım ve çiftçi bağ-kuru olan kişilerin maaşları farklı tutulmaktadır.
 • Hizmetlerinin tümü 4B kapsamında olan ve çiftçi/tarım bağ-kuru kapsamında olan kişilere, aylık ortalama 600 TL ile 800 TL arasında ödeme yapılacaktır.
 • Hizmetlerinin tümü 4C kapsamında olanların yani devlet memurlarının malulen emekli olmaları durumunda alacakları ortalama maaş 1600 TL ile 1800 TL aralığında olacaktır.

Askerlik borçlanması emekliliği geri çeker mi ?

Askerlik borçlanması yapılarak sigorta giriş gün eski tarihe çekilip emekli olunabilir mi ? Okurlarımızın haber sitemize en çok sordukları sualler arasında yer alan askerlik borçlanması emeklilik işlemi için detaylı bir yazı hazırladık..

Geçmiş dönemlerde yerine getirilen askerlik hizmeti için prim yatırmak isteyen kişiler askerlik borçlanması yaparak nasıl emeklilik tarihini değiştirip erken emekli olabilir bu konu hakkında sizlere detaylı bilgi ve başvuru süreci hakkında bilgiler vereceğiz. 5510 sayılı Kanunun 41. inci Maddesinde sigortalı hizmet sayılabilen ve borçlanılıp ödendiğinde kendi nam ve hesabına sigorta süresi eklenebilecek bazı hizmet ve haklardan bahsedilmiştir. Borçlanılarak sigorta hizmet süresi olarak saydırılabilecek sürelerin içinde Er Veya Erbaş olarak silah altında veya yedek subay okulunda geçen sürelerinde hizmet borçlanması yapılabilmesi şansı getirilmiştir. Eğer ilk sigorta girişinizden önce askerlik hizmeti yaptıysanız sgk ya borçlanma için başvurunuz ve borçlanılan primleri ödemeniz halinde, sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlandırılan gün sayısı kadar geriye çekecektir.

1- Askerlik Borçlanması İçin Nereye, Nasıl  Başvurulur?

Başvuru yapmak isteyenler ilk etapta askerlik borçlanması formu bağlı bulunulan askerlik şubesinden doldurulur. Doldurulan bu formda askerlik borçlanması hesaplanması yapılabilmesi için hangi tarihler arasında askerlik hizmetini yerine getirdiğiniz ve askerlikten sayılmayan kısımlar varsa bu bilgiler verilmektedir. Silah altında geçen askerlik sürelerini gösteren bu form askerlik şubesinden ıslak imza ile onay alındıktan sonra 4/a sigortalıları yani SSK’lı çalışan kişiler en son çalıştıkları iş yerinin bağlı olduğu  Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine, 4/b sigortalıları olanlar diğer bir ifade ile Bağ-kurlular da tescil dosyalarının işlem gördüğü Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine bizzat başvuruda bulunması lazım.

2- Askerlik Borçlanması Başvurusu Yaptım. Tutarı Ne Zamana Kadar Ödemem Gerekir?

Askerlik borçlanma başvurusu sonrasında borçlanıp ödemeniz gereken tutar kesinleşip tarafınıza tebliğ edildiği tarih itibari ile bir ay içinde askerlik borçlanma tutarını bankalar yolu ile ödemeniz zorunludur. Herhangi bir sebeplerden dolayı yapılan borçlanma ödenmediği takdirde başvurunun yine aynı şekilde tekrardan yapılarak yine tebliğin gelmesi beklenir.

3- Askerlik Borçlanması Yapabilmek İçin Askerlikte Geçen Sürelerin Hepsini Borçlanmak ve Ödemek Zorunlu mu?

Silah altında askerlik statünüz ne olursa olsun geçen zamanların tamamının borçlanılabileceği gibi emeklilik için ihtiyacınız bulunan süre kadarı kısmi olarak borçlanma şansınız var. Misal; 18 ay askerlik hizmetiniz var. Yani toplamı olan 540 günü borçlanabileceğiniz gibi  emekli olmak için ihtiyacınız bulunan 150 günüde borçlanarak ödeme yapabilirsiniz.

4- Askerlik Borçlanması İle Zaman Erken Emeklilik Durumu Var mıdır?

Gençlik döneminde herkesin zorunlu olarak yaptığı askerlik zamanı içerisinde sayılan tüm günler borçlanabildiği gibi askerlik için ilk silah altına alınan gün ve terhis gününe kadar geçen gün sayısı kadar borçlanılıp, askerlik günü kadar geriye gidilen süre sigorta başlamanız sayılıp sigortalılık başlangıç tarihiniz geri çeker. Örneğin; Askerliğe başlama tarihi 01.01.1982 ve ilk sigortalılık tarihi de 22.07.1988  olan bir sigortalının 18 ay askerlik yaptığı varsayıldığında 18 ay yani 540 günün tamamının borçlanılması durumunda  ilk işe giriş zamanı 22.07.1988 tarihinden 540 gün geri çekilecek ve 22.12.1986 olacaktır. İlk işe giriş tarihinin değişmesi de erken emekli olmanız için size bir buçuk senelik kar sağlayacaktır.  Yapılan borçlanma ile borçlanılan gün kadar hizmet süresine eklenerek gün sayısı elde edilmiş olur. Eğer sigorta girişiniz askerlik hizmetinizden önce ise yapılan askerlik borçlanması sadece prim sayısı olarak hizmetinize eklenir.

5- Askerlik Borçlanması Ne Kadar Tutar?

Askerlik borçlanma tutarı asgari ücretin %32’sinin otuza bölünmesiyle bulunur. Ortaya çıkan günlük tutar ise sizin askerlik süreniz ile çarpılarak ödemeniz gereken tutar çıkar.

2018 yılı için yapılacak hesaplama için asgari ücret:  2.029,50 TL*32/100=649,44 TL   649,44 / 30 = 21,65 TL (GÜNLÜK TUTAR)

Yani 2018 yılı için belirlenen asgari ücret üzerinden 540 günlük askerlik borçlanması yapacak bir sigortalı  21,65 x 540=11.691,00 TL ödeme yapması gerekir.

Askerlik Borçlanmanın Emekliliğe Faydası Varmıdır ?

 

 

GSS Borcu Nasıl Ödenir

Yapılan düzenlemelerin ardından Genel Sağlık Sigortası için yapılması gereken prim ödemeleri, 1 Nisan 2017 tarihi itibari ile güncellenmiştir. Yapılan bu güncelleme sonrasında, Genel Sağlık Sigortası Primi, 53 TL’ye gerilemiştir. GSS borcu nasıl ödenir şeklinde merak edilen konulara açıklık getirmek gerekirse, 6824 Sayılı kanun hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Buna göre;

 1. 1 Nisan 2017 tarihi itibari ile, Genel Sağlık Sigortası için belirlenen G2 ve G3 gelir seviyesi uygulamaları tamamen yürürlükten kaldırılmıştır. Geliştirilen yeni sisteme göre, kişiler üzerinden iki farklı gelir seviyesi uygulaması yapılacaktır. Bunlardan ilki, G0 olarak belirtilmiş ve Yeşil Kart mensuplarına sunulmaktadır. Bu kişiler, herhangi bir prim ödemesi yapmaya gerek kalmadan, sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanmaya devam edecektir. Diğer gelir seviyesi aralığı ise G1 olarak belirlenmiştir. Bu aralıkta bir gelir düzeyine sahip olan kişiler de, brüt asgari ücret miktarının %3’lük kısmı kadar prim ödemesi yapacaktır. Bu tutar da, 2017 yılı sonunda 53,32 TL olarak belirtilmiştir.
 2. Gelir testi başvurusunda hane halkının ortalama geliri, net asgari ücret miktarının üçte birinden az çıkmış ise, bu kişiler Yeşil Kart kapsamında sayılacak ve G0 kapsamında sigortalı sayılacaklar. Bu bireylerin herhangi bir prim ödemesine gerek kalmayacaktır.
 3. Gelir testi sonrasında hane halkının ortalama geliri ile net asgari ücret miktarı hesaplamasında, çıkan sonuç üçte birlik kısımdan fazla ise, ödemelerin G1 düzeyinde yapılması gerekmektedir.
 4. Söz konusu yeni sistem ile birlikte kişilerin Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi zorunluluğu bulunmamaktadır. Kişiler doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek başvuruda bulunabilirler. Herhangi bir inceleme yapılmayacağından dolayı prim ödemeleri G1 düzeyindekine göre yapılacaktır. Eğer gelir düzeyinizin G0 kapsamına girdiğini düşünüyorsanız, bu durumda gelir testine başvuruda bulunabilirsiniz.

genel sağlık sigortası

GSS Yapılandırma Borcu Ödeme

GSS borcu nasıl ödenir konusunda yapılan araştırmalardan bir diğeri de, birikmiş Genel Sağlık Sigortası borcunun yapılandırma işlemi sonrasında nasıl ödeneceğidir. Kişileri 6824 Sayılı Kanun sonrasında yapılacak olan toplam GSS prim borcu hesaplamalarını, anlaşmalı olan kamu ve özel bankalarına ya da PTT şubelerine doğrudan yapabilecekler. Kişilerin Genel Sağlık Sigortası yapılandırmaları sonrasında geciken ya da ödenmesi gereken borçları tahsil edildikten sonra, hizmetlerden faydalanmaları mümkün olacaktır.

GSS borcu ödeme işlemlerinde, yapılandırılan borç işlemlerinde bilinmesi ve uygulanması gerekenler şu şekildedir.

 • Yeniden yapılandırılan yani hesaplanan borçlarınızı ödemek için, herhangi bir bankaya ya da PTT şubesine kimliğiniz ile başvurabilirsiniz.
 • PTT şubesinden yapacağınız ödeme işlemleri için TC kimlik numaranızı kullanarak GSS 6824 Prim Tahsilatı menüsünü kullanmanız yeterli olacaktır.
 • PTT şubelerinde olduğu gibi diğer bankalarda da aynı şekilde ödeme işlemi yapabilirsiniz.

Kişiler GSS borç miktarlarını öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidebilir ya da E-Devlet hesaplarına giriş yaparak, SGK’nın menüsünden toplam borç miktarlarını öğrenebilirler.

Kadınlarda Emeklilik Yaşı, Emekli Olmak İçin Şartlar Nedir

Sgk ve bağkur kapsamındaki kadınlarımızın emekli olabilmeleri için gerekli şartlar nelerdir, emeklilik yaşı kaçtır ?

Kadınlarda emeklilik yaşı hesaplaması yapılırken, sigortalı ya da Bağ-Kur mensubu olmalarına ve işe başlama tarihleri dikkate alınarak farklı sonuçlar elde edilebilmektedir. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken çok ince bir detay bulunmaktadır. Bu detaya göre, sigortalı olanların ya da Bağ-Kur ödemesi yapan kişilerin ilk başlangıç tarihlerinin 1999/09 tarihinden önce olması durumuna göre, daha erken yaşta emeklilik hakkında sahip olmak durumu söz konusudur. Çünkü, yapılan düzenlemeler ile birlikte belirtilen tarihten önce işe girişi ya da Bağ-Kur ödemesi bulunan kişilerin, erken emeklilik hakları bulunmaktadır.

Kadınların emeklilik durumları hakkındaki hesaplamalara başlamadan önce, sigorta prim günü sayısında dikkat edilmesi gereken durumları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. 4A kapsamında bulunan ve emeklilik düşünen bayanların emeklilik yaşları 3600 günlük prim günü ile gelmektedir. (1999 öncesi)
 2. 4A kapsamındaki bayanların emeklilik yaşları 4500 günlük prim günü sonrasında gelecektir. (1999 sonrası)
 3. Kişilerin işe giriş tarihleri 01.05.2008 sonrasında ise, emeklilik durumu için kademeli geçiş söz konusu olacaktır.

Örnek bir hesaplama yapacak olursak; 01.05.2008 tarihinden sonra işe girmiş olan kadınların emeklilik durumlarını göz önünde bulundurabiliriz. Kadınlarda emeklilik yaşı hesaplanırken bu tarihler dikkate alındığında, emeklilik yaşının 58, orim günü sayısının ise 7200 gün olması gerektiğini belirtebiliyoruz. Bu süre tamamlandıktan sonra kişiler emekli olmak için dilekçe hakkına sahip olacaktır. Fakat, 58 yaşında gelecek olan emeklilik hakkının da 31.12.2035 tarihinde tamamlanmış olması gerekmektedir. Buna göre;

 • 7200 günlük prim günü şartını 31.12.2037 tarihine kadar tamamlanırsa 59 yaş
 • 7200 günlük prim günü şartı 31.12.2039 tarihinde tamamlanırsa 60 yaş
 • 7200 günlük prim günü şartı 31.12.2041 tarihinde tamamlanırsa 61 yaş
 • 7200 günlük prim günü şartı 31.12.2043 tarihinde tamamlanırsa 62 yaş
 • 7200 günlük prim günü şartı 31.12.2045 tarihinde tamamlanırsa 63 yaş
 • 7200 günlük prim günü şartı 31.12.2047 tarihinde tamamlanırsa 64 yaş
 • 7200 günlük prim günü şartı 31.12.2049 tarihinde tamamlanırsa 65 yaş

Yukarıdaki tabloya göre belirttiğimiz prim günü sayısı, tarih ve yaş durumları, kişilerin emeklilik durumunu elde etmeleri ile sonuçlanacaktır.

4A SSK’lı Bayanlarda Yaştan Emeklilik Şartı Nedir?

Kadınlarda emeklilik yaşı için bilinmesi gereken bir diğer durum da, yaştan emeklilik şartıdır. Buna göre, SSK kapsamındaki kadınların yaştan emekli olabilmeleri için 1999 öncesinde işe başlama söz konusu ise 3600 günlük prim günü tamamlandıktan sonra emekli olunabilecektir. 3600 gün ve 15 yıllık şart tamamlandığı göz önünde bulundurulursa, emeklilik durumu için şu tablo karşımıza çıkacaktır.

 • 05.2002 öncesinde tamamlanırsa 50 yaş
 • 05.2002 ve 23.05.2005 tarihlerinde tamamlanırsa 52 yaş
 • 05.2005 ve 23.05.2008 tarihlerinde tamamlanırsa 54 yaş.
 • 05.2008 ve 23.05.2011 tarihlerinde tamamlanırsa 56 yaş.

Bu tarihler arasında prim gününü tamamlamış olan kişilerin kaç yaşında emeklilik hakkına sahip olacakları belirtilmiştir

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır

Emeklilik şartlarını dolduran kişilerin kuruma dilekçe ile başvurusundan kaç gün sonra emeklilik aylığı bağlanacağı ve ilk maaşın hangi bankaya yatacağı konusunda konumuzu inceleyebilirsiniz.

Emeklilik için gereken şartları tamamlayan kişiler, ilgili kuruma tahsis formu dilekçeleri ile birlikte başvuruda bulunmalıdırlar. Bu süreçte en çok merak edilen konu, emekli maaşının ne zaman bağlanacağıdır. Meraklı bir şekilde beklenen bu süreçte, emekli maaşı bağlanma süresi için bilinmesi gereken ilk durum, başvuruda bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun iş yoğunluğudur. Çünkü, işlem yoğunluğuna bağlı olarak bu süreç daha erken ya da geç olabilmektedir. Örnek verecek olursak, İstanbul’da bulunan vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Kurumu’na yaptıkları başvurunun onaylanma süresi ile Tokat’ta yapılan başvurular arasında onay süresi farklılık gösterecektir. Kişilerin ilk emekli maaşını alabilecekleri tarihi takip etmeleri için, E-Devlet sistemi üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sayfasına giriş yapmalı ve ardından dilekçelerinin onaylanıp onaylanmadığını incelemelidirler.

Bağlanan Emekli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı bağlanma süresi için yukarıda da belirttiğimiz gibi, başvurulan kurumun yoğunluğu son derece etkilidir. Ancak, kişilerin dilekçelerini teslim ettikleri tarihten 3 gün sonra, başvurularının işleme alınıp alınmadığını öğrenmeleri mümkündür. Bunun için kişilerin yapmaları gerekenler şu şekildedir.

 • turkiye.gov.tr yani E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • E-Devlet üzerinden işlem yapabilmek için, size özel belirlenmiş şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer yoksa size en yakın noktada bulunan PTT şubesine giderek, E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Sisteme girerken de TC kimlik numaranız ve bu şifreyi kullanabilirsiniz.
 • E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra, kamu kurumları listesini açmalı, buradan da Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçmelisiniz.
 • Açılacak olan yeni sayfada, emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını öğrenmek için 4A Hizmetleri ve sonra da 4A Aylık Bilgisi seçimlerini yapmalısınız. Bu yöntem, SSK emeklileri tarafından kullanılmalıdır.
 • Eğer Bağ-Kur’dan emekli olacaksanız, aynı sayfa üzerinden 4B Hizmetleri ve ardından da 4B Aylık Bilgisi seçimlerini yapmalısınız.
 • Memur emeklileri için yapılacak sorgulamada ise 4C Hizmetleri ve 4C Aylık Bilgisi seçimleri yapılmalıdır.

E-Devlet sistemine girdikten sonra, SSK, Bağ-Kur ve memur olarak emekli olacak kişilerin takip etmesi gereken adımlar yukarıdaki gibidir.

Emekli Maaşı Ne Zaman Bağlanır?

Emeklilik şartlarını tamamlayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapan kişiler, başvuru yaptıkları tarihten sonraki ilk ayın başında, ödemelerini alabilecektir. Örnek verecek olursak, 5 Ocak tarihinde kişilerin başvuru yapması söz konusu olmuşsa, bu durumda ilk emekli maaşı ödemesi, bir sonraki ayın ilk günü olan 1 Şubat’ta yapılacaktır. Ödemeler gecikmiş olsa dahi, 1 Mart tarihinde, birikmiş tüm maaş ödemeleri yapılacaktır.

Emekli Maaşı Hangi Bankaya Yatırılır?

Emekli maaşı bağlanma süresi için gönderdiğiniz dilekçede, maaşınızın hangi bankaya ve hangi hesaba yatırılması konusunda bir bilgi vermemişseniz, bu durumda ödemeleriniz Ziraat Bankası’ndan yapılacaktır. Maaş hangi banka üzerinden size ödeniyor olursa olsun, dilediğiniz zaman farklı bankaya bunu taşıyabilirsiniz. Bunun için E-Devlet sisteminden işlem yapabileceğiniz gibi, bankalara başvuruda bulunarak, bir dilekçe sonrasında maaşınızın taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Sgk – Ssk Rapor Parası Nasıl Ve Nereden Alınır ?

Çalışan kişilerin hastalık veya analıktan dolayı sağlık kurumlarından aldığı işgörmezlik rapor ücretinin nasıl ve ne zaman alınacağı hakkında makalemizin devamını inceleyebilirsiniz

Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışan kişilerin annelik, iş kazası, hastalık ya da mesleki hastalıklardan dolayı alabilecekleri geçici iş göremezlik raporu bulunmaktadır. Bu raporu alan kişiler, çalışmadıkları gün için hem işlerinde bir mağduriyet ile karşılaşmıyor hem de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen ek ücretten de faydalanma hakkında sahip olabiliyorlar. Rapor parası olarak adlandırılan bu ek ücret, istirahat ya da diğer durumlardan dolayı alınacak sağlık kurulu raporuna göre verilecektir. Şartları tamamlayan kişiler, bu ücreti ödeme konusunda anlaşma sağlanmış bankalara başvuruda bulunarak, ücretleri tahsil edebilmektedirler. Rapor ücreti almak için gün şartı bulunmaktadır.

SGK Rapor Parası Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenmekte olan rapor parası, belirli koşullar altında kişilere sunulmaktadır. En basit hali ile kimlerin hangi koşullarda bu ücretten faydalanacağına bakacak olursak şu sıralamayı yapabiliriz.

 1. Sigortalı çalışanların rapor almış olmalarının yanı sıra, sigorta prim günü sayısının da istenen düzeyde olması gerekmektedir. Burada belirtilen alt sınır, 90 gün olarak belirlenmiştir.
 2. Sigortalı çalışanların annelik durumundan dolayı alacakları raporların ardından da paranın ödenebilmesi için en az 90 günlük sigorta prim günü sayısının tamamlanması gerekir.
 3. Herhangi bir iş kazası ya da meslek hastalığına karşılık bir rapor alındığında, kişilerin sigortalılık durumlarının devam etmesi yeterli olacaktır.

Rapor parası alabilmek için kişilerin bilmesi gereken özel durumlar yukarıdaki gibidir. Yukarıdaki şartlar tamamlandıktan sonra kişiler ücret için başvuru yapabilir ve anlaşmalı bankalardan da belirtilen tarihte ödemelerini tahsil edebilirler.

Rapor Parası Nereden ve Ne Zaman Alınır?

Annelik, iş kazası, meslek hastalığı ya da sağlık problemlerinden dolayı rapor alan kişilerin ödemeleri, başta kamu bankaları olmak üzere, anlaşma sağlanan özel bankalar aracılığı ile de verilmektedir. Bu kapsamda, 2018 yılında ödemelerin yapılacağı bankaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Halkbank
 2. Vakıfbank
 3. Ziraat Bankası
 4. Akbank
 5. PTT

Geçici iş göremezlik raporu alan kişilerin ödemeleri, yukarıdaki bankalar üzerinden yapılacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken özel bir detay bulunmaktadır. Ödemeler, aslında kişilerin TC kimlik numaraları üzerinden doğrudan Ziraat Bankası aracılığı ile verilmektedir. Ancak, ödemenin yapılmasını istediğiniz hesap farklı bir bankada ise, yukarıda belirtilen bankalardan birisine ait olan hesabınızı başvuru dilekçesinde yazmanız halinde, ödemeler doğrudan o hesaba aktarılacaktır.  Ödeme zamanına baktığımızda ise, her ayın sekizinci günü ile on dördüncü günü arasında olduğu bilinmektedir.

SGK Rapor Parası İçin Banka Hesabı Tanımlaması Nasıl Yapılır?

Rapor parası alacak kişilerin ödemeleri, ayın sekizinci ve on dördüncü günlerinde Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır. Kişilerin ödemelerini alabilmeleri ve belirtecekleri hesaba yatırılmasını sağlamak için, dilekçe hazırlarken bu durumu belirtmesi gerekmektedir. Buna göre başvuru işlemlerinde hesap tanımlamasının yapılabilmesi için dikkat edilecekler şu şekildedir.

 • Söz konusu bankaya dilekçe ile başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • SGK’ya dilekçe ile ya da doğrudan giderek başvuru yapabilirsiniz.
 • E-Devlet hesabınızdan anında başvuru yapabilirsiniz

Alacağınız rapor parası miktarı hakkında bilgi almak ve rapor parası hesaplamak için TIKLAYIN  Hesaplanma şekil ve tutarları her yıl asgari ücrete bağlı olarak değişmektedir.

 

Prime Esas Kazanç Nedir, Ne İşe Yarar ?

prime esas kazanç nedir brüt ücret midir yoksa net üzerinden mi hesaplanır, bu kazançlar hangilerinden oluşur ayrıca kıdem tazminatı hesaplanırken prime esas kazançtanmı hesplanır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan hizmet dökümüne ulaşan kişilerin karşısına, prime esas kazanç şeklinde bir bölüm çıkmaktadır. Bu kısım, kişiler tarafından merak edilirken, hesaplamalarda sıkça kullanılmasından dolayı da kesinlikle bilinmesi gereken kavramlardan birisidir. Buna göre söz konusu tabiri şu şekilde hesaplayabiliriz.

Prime esas kazanç; Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapılacak hizmet dökümü sorgulamasında karşınıza çıkan, kişilerin aldıkları maaşın brüt miktarını ifade eden bir kazanç kalemidir. Hizmet dökümünde bu kavramın kullanılmasının nedeni, emeklilik dönemine yönelik yapılacak hesaplamalarda kullanılmasıdır. Çünkü, emeklilik maaşı hesplaması yapılırken, ortalama prime esas kazancın bulunabilmesi için, bu kavram dikkate alınmaktadır. Örnek ile açıklamak gerekirse, 2017 yılı için asgari ücretten yola çıkabiliriz. Belirlenen 2017 yılı asgari net maaş, 1.404,00 TL olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak, Sosyal Güvenlik Kurumundan hizmet dökümüne ulaştığınız zaman, bu ücret 1.777,50 TL olarak kayıtlara geçmiş olacaktır. Bu değer, prime esas kazanç olarak tabir edilebilir.

Prime Esas Kazanç Nereden ve Nasıl Sorgulanır?

Sigortalı olarak çalışan kişilerin dönem dönem SGK hizmet dökümlerini takip etmesi gerekmektedir. Kaç gün üzerinden prim ödemesi yapıldığı ve emeklilik dönemine ait maaş hesaplamasının yapılabilmesi için bu işlemin kesin yapılması gerekmektedir. Hem bu hesaplamaların yapılması hem de prime esas kazancın ne kadar olduğunun görülmesi için, aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

 • Bilindiği gibi devlet kurumlarında yapılacak işlemlerin büyük bir kısmı turkiye.gov.tr yani E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir.
 • Kişiler daha önce sisteme girmemişse, E-Devlet şifresini PTT şubelerinden temin edebilirler.
 • Hesaba giriş yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sayfasına girilmeli ve buradan da 4A ve 4C Hizmet Dökümü’ne hemen ulaşabilirsiniz.
 • Merak edilen tüm prim, gün sayısı ve prim miktarı, hizmet dökümü üzerinden görüntülenebilecektir.

Hak Edilen Ay ve Prime Esas Kazanca Dahil Edilecek Ücretler Hangileridir?

Hak edilen ay için prime esas tutulan kazanç hesaplanırken, aşağıdaki ücretler dikkate alınmaktadır.

 • Zamana göre belirlenen ücret miktarı
 • Ek mesai ücreti
 • Cumartesi çalışma ücreti
 • Hafta tatili için belirlenen ücret
 • Resmi tatil ve ulusal bayram ücreti
 • Yıllık izin için belirlenen ücret
 • İş birimi ücreti
 • Yüzdelik usule göre alınan ücret
 • Profesyonel futbolcu ücretleri
 • Transfer ücreti
 • Götürü ücreti
 • Belirsiz zamanlar ve miktar bakımından ödenen ücretler
 • Hazırlama ücretleri
 • Tamamlama ücretleri
 • Temizleme ücretleri
 • Zam ve tazminat miktarları
 • Bakım ücretleri
 • Vardiya ücretleri
 • Ağır vasıta ücretleri
 • İş güçlüğü ücretleri
 • Yıpranma tazminatı
 • Özel hizmet ücretleri
 • Yabancı dil ücreti
 • İmza zorunluluğu ücreti
 • Makam tazminatı
 • Arazi zammı
 • Uçuş ücreti
 • İş riski ücreti
 • Eleman teminindeki güçlük ücreti ve kıdem zammı
 • Toplantı paraları
 • Sigortalılara izinli ya da istirahatli iken ödenen ücretler
 • Avukat vekalet ücretleri

Prime esas kazanç hesaplaması yapılırken resmi olarak göz önünde bulundurulan ücret kalemleri yukarıdaki gibidir. Sizler de hizmet dökümü üzerinden bu maddeleri göz önünde bulundurarak incelemelerde bulunabilirsiniz.

 

Ücretli Öğretmen Maaşları Ne Zaman Yatar

Ülkemizde görev yapmakta olan ücretli öğretmenlerin maaşları, kısa bir matematiksel işlem ile hesaplanabilmektedir. Buna göre, yapılacak olan hesaplamada, her yıl belirlenmiş olan resmi ek ders ücretleri ile, öğretmenlerimizin ay içerisinde girdikleri toplam ders saati çarpılmakta ve bu şekilde de alacakları maaşlar hesaplanmaktadır. Yeni yıla girilmesi ile birlikte, 2018 ücretli öğretmen maaşı için hesaplamada herhangi bir değişiklik olup olmayacağı da merak edilmektedir.

Yeni yıl ile birlikte yapılacak olan hesaplamalarda, 31 Aralık 2017 tarihine kadar geçerli olan ek ders ücreti dikkate alınacak ve Ocak ayındaki maaşlar da aynı şekilde bu değer üzerinden hesaplanacaktır. 31 Aralık 2017 tarihine kadar geçerli olan resmi ücrete baktığımız zaman, girilecek ders başına alınacak ücretin 11,33 TL olduğunu söyleyebiliriz. 2017 yılının ikinci dönemi için belirlenen bu ücret, 2018 yılının ilk maaşını da belirleyici olacaktır. Bu değere göre bir hesaplama yaptığımız zaman, bir aylık süre içerisinde 120 saatlik bir derse giren öğretmenlerimizin, 1.360,00 TL maaş alacaklarından söz edebiliriz.

ücretli öğretmenlik maaşları 2018

2018 Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Zaman Yatırılacak?

2018 ücretli öğretmen maaşı için nasıl hesaplama yapılacağını yukarıda sizler için açıkladık. Bunun beraberinde, kişiler tarafından maaş tarihlerinde herhangi bir değişiklik olup olmayacağı da merak edilmektedir. Geçtiğimiz yıl, ücretli öğretmenlerimizin maaşları her ayın 15’i hesaplarına yatırılmak taydı. Hesaplama yapılırken ek ders ücreti dikkate alındığından dolayı, net maaş ya da diğer ek ücretler de bu tarihte toplu olarak yatırılacaktır.

2018’de Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Kadar Oldu?

2017 yılının ikinci dönemi için belirlenen ve ders başına verilen ücret; 11,33 TL olarak kayıtlara geçmişti. Ancak, yapılan zamlar sonrasında 2018 yılında bu değerin 12,00 TL’ye yükseldiği görülmektedir. Böylelikle, 2017 yılında 120 saat ders veren öğrenciler, 1.360,00 TL ücret alırken, 1 Ocak 2018 tarihi ile birlikte bu ücret 1.440,00 TL’ye ulaşacaktır.

Yapılan son zam ile birlikte alınacak olan ücret de, yine her ayın 15’i itibari ile ücretli öğretmenlerimizin hesaplarına yatırılmaya başlanacaktır.

ücretli öğretmen maaşları arttı mı

Ücretli Öğretmenlere GSS Borcu Çıkar Mı?

Ücretli öğretmenler, elbette görev aldıkları süre boyunca sigorta ödemelerini takip edebilmektedirler. Ancak, yatırılacak olan sigorta tutarı onların girdikleri ders saatinin toplamı kadar bildirilecektir. Yani her ay için kişilere 30 günlük bir sigorta bildirimi yapılmayacaktır. Örnek verecek olursak, yukarıda hesapladığımız gibi öğretmenlerimizin 120 saat boyunca ders verdiklerini düşünelim. 120 saat derse giren kişilerin, ay sonunda 16 günlük sigorta bildirimleri yapılacaktır. Burada, kişilerin talep etmesi halinde, bir aylık süre için gereken 14 günlük süre, kişiler tarafından ödenebilecektir. Ancak, bunun için SGK’ya bire bir talepte bulunmanız gerekmektedir.

2018 yılında, ay içerisinde toplam prim günü 20 günün altında olan kişilerin, yasal zorunluluklardan dolayı ek bir güvenceleri yoksa GSS kapsamında prim ödemeleri ve 30 günden eksik kalan prim günü sayısını tamamlamaları gerekmektedir.

 

Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım

Yaşlılarımızın emeklilik şartlarını gerek prim gerekse yaş olarak yerine getirdikten sonra ne kadar emekli maaşı alacakları hep merak konusu olmuştur. Haberimizin detayında emekli olunduğunda ne kadar maaş alınacağı konusunu inceleyebilirsiniz.

Emeklilik hayali kuran kişiler hem geçtiğimiz yıl hem de 2018 yılı için ne kadar maaş alacağı konusunu derinlemesine araştırmaktadır. 2018 emekli maaşı için son zammın yapılması ile birlikte, emeklilik dilekçesini hazırlayarak başvuru yapmak isteyen kişiler, prim günü sayısı ve ödenen prim miktarlarına göre ne kadar ödeme alacaklarını kısa bir sürede hesaplayabilecektir. Öncelikle, kişilerin emeklilik hesaplaması yapmadan önce, maaşların 3 ayrı dönem için hesaplandığını bilmelidir. Bu dönemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • 12.1999 tarihine kadar geçerli olan süre
 • 01.2000 yılı ile 30.09.2008 tarihine kadar geçen süre
 • 09.2008 sonrasındaki dönem

Kişilerin yapacakları emeklilik hesaplamalarında yukarıdaki dönemleri dikkate alması gerekmektedir. Buna ek olarak da prime esas aylık kazanç tutarı ile yukarıdaki dönemlere göre yapılacak hesaplamaların da, aylık bağlanma oranları ve aylık miktarı konusunda etkisi olmaktadır.

ne kadar emekli maaşı alırım e devlet

Emeklilikte Ortalama Aylık Kazanç Nedir?

2018 emekli maaşı hesaplaması yapacak kişilerin karşısına, ortalama aylık kazanç tutarı çıkacaktır. Bu kavram, kişilerin sigortalılık hallerinin başladığı tarihten itibaren, emeklilik dilekçesinin verildiği tarihe kadar geçen sürede, prime esas kazanç tutarının güncellenmiş olan katsayısı şeklinde ifade edilir. Hesaplaması yapılırken de prime esas kazanç tutarının son katsayısı güncellendikten sonra, prime esas kazanç miktarının toplam gün sayısına bölünmesi şeklinde işlem yapılacaktır.

asgari ücretten emekli olursam ne kadar maaş alırım

2018 Emekli Memur ve İşçi Emeklisi Maaşları

Yapılan son zamların ardından memur ve işçi emeklilerinin ne kadar maaş alacakları da belli oldu. Buna göre, 2018 zamları ile birlikte emeklilerimizin alacakları maaş tutarlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Son zammın ardından, memur emeklilerinin alacağı en düşük maaş 1.910 TL oldu.
 • İşçi emeklilerin alacakları maaşlar da son zamlar ile birlikte, 2000 sonrası emekli olan kişiler için 939 TL, buna ek olarak 2000 öncesinde emekli olan kişiler için de 1.545 TL olmuştur.
 • Esnaf olarak emekli olan yani Bağ-Kur emeklisi olan kişilerin alacakları maaşların en düşük miktarı da 1.444 TL olmuştur.

SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olan ya da olacak kişilerin, son zamlar ile birlikte alacakları maaş miktarı yukarıdaki gibidir. Kişilerin alacakları zamlı maaşlar, Ocak ayı itibari ile ödenmeye başlayacaktır. Devlet memuru olark emekli olan kişiler, sözleşmeli olanlar ve geçici personeller, son zam ile hesaplanan maaşlarını da Ocak 15’ten itibaren maaşlarını alabilecekler. Enflasyon verilerinde meydana gelen farklılık, sonraki dönemde memurlara ek olarak verilecektir.

2018 Emekli Maaşı Hangi Bankadan Ödenecek?

2018 emekli maaşı için başvuru yapacak kişilere, maaşlarını alacakları banka konusunda kendi seçim hakları sunulmuştur. Yani, emeklilik durumunun başlaması için hazırlayacağınız ve kuruma göndereceğiniz dilekçede, emekli aylığınızın hangi bankadan ödenmesini istediğinizi belirtebilirsiniz. Dilekçede, banka ismi ve IBAN numarasını belirttikten sonra, ödemeniz buradan size yatırılacaktır. Eğer herhangi bir hesap bilgisi sunmamışsanız, bu durumda ödemelerinizin Ziraat Bankası üzerinden yapılması gerekecektir.