SON DAKİKA

Yeni Düzenleme Emekli Maaşlarını Artıracak

Bu biyografi 02 Kasım 2016 - 20:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

27.10.2016 tarihinde Başbakanlık’tan Meclis’e sevk edilen “Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” komisyondan geçti. Düzenlemeler içinde Sosyal Güvenlik Mevzuatı açısından da küçük ama önemli bir değişiklik yer alıyor.5510 sayılı Kanunun 82. Maddesinde sigortalıların prime esas kazanç tutarlarının Kurum’a bildirimi için belirlenen sınırlar asgari ücret ile asgari ücretin 6,5 katı arasındadır. Düzenlemenin yasalaşması halinde yeni üst sınır asgari ücretin 7,5 katı olacak. Bu durum hem SGK’nın prim gelirleri açısından hem de yüksek ücret geliri elde eden kişilerin emekliliğinde alacakları maaş açısından önem arz ediyor.

Yüksek Ücret Geliri Elde Edenlere Daha Yüksek Emekli Maaşı Bağlanabilecek

Sosyal Güvenlik Reformu sonrasında emekli aylıklarının hesaplanması sistemi de değiştirilmişti.

Yeni sistemde emekli aylığı; Ortalama Aylık Kazanç x Aylık Bağlama Oranı formülüyle bulunuyor.
Yapılacak düzenlemeyle özellikle SGK’ya üst sınırdan bildirilen sigortalıların hesaplamadaki ortalama aylık kazancının yükselmesi sonucu bağlanacak olan emekli maaşlarının da artacağını öngörebiliriz.

Basit bir örnekle açıklamak gerekirse; 25 yıl boyunca üst sınır üzerinden bildirimi yapılan kişinin bugünkü üst sınırla ortalama aylık kazancı 10.705 TL, düzenleme sonrasında ise ortalama kazancın 12.352 TL olduğu varsayılır. Aylık bağlama oranı 5510 sayılı Kanun’a göre %50 olan bu kişiye düzenleme sonrasında ek ödeme dahil yaklaşık 850 TL daha yüksek emekli maaşı bağlanacaktır.

Yeni düzenlemenin mülga sosyal güvenlik kanunlarına (Eski 506 sayılı Sosyal Sigortalar ve 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu v.d.) tabi olan kişiler için de olumlu etkileri olacak. Yapılan hesaplamalara göre asgari ücretin ortalama 2,5 katını aşmayan bildirimlerin emekli maaşına olumsuz etkisi bulunuyor. Ancak özellikle alt sınıra yakın kazanç bildirimi olanlar için 2,5 katı aşan bildirimler ise emekli maaşına olumlu yansıyor. Yapılan düzenleme üst sınırın altında bildirilen kişilere doğrudan etki etmeyecek olsa da bu kişilerin de yeni üst sınırdan bildirimi halinde daha fazla maaş artışı sağlaması mümkün olacak.

Halihazırda prime esas kazancı üst sınırdan bildirilen ve düzenleme sonrasında da 7,5 kat üzerinden bildirilecek kişilerin de emekli aylığında artış olacağını söyleyebiliriz.

katına çıkarılması da önem arz ediyor.

Kurum’un en son yayınladığı 2014 yılı istatistiklerine göre yaklaşık 350 bin kişi (4/a kapsamında) prime esas kazancını üst sınırdan bildiriyor. Bu sayı 4/a (SSK) kapsamında çalışan sayısının yaklaşık %3’ünü oluşturuyor. Diğer yandan prim gelirleri içindeki oranına bakıldığında ise 4/a’lı sigortalılardan elde edilen prim gelirlerinin yaklaşık %9’unun bu gruptaki sigortalılardan elde edildiği görülüyor. İşte bu nedenle 4/a prim gelirlerinin %9’luk kısmında yaklaşık %15 oranında bir prim geliri artışı hedefleniyor.

4/b (Bağ-Kur) açısından bakıldığında ise prime esas kazanç üst sınırdan bildirim yapan toplam 1.582 kişi olduğu görülüyor. Toplam 2 milyon civarında olan 4/b sigortalısı içinde oldukça düşük kalan bu gruptan elde edilecek prim geliri artışı sınırlı olacaktır.

Not: Maaş hesaplaması oldukça teknik ve detaylı bir hesaplama gerektirir. Yukarıdaki örnek hesaplamada enflasyon, büyüme oranı ve gelecekte olacak maaş artışları dikkate alınmamış, kişi için devamlı üst sınırdan ödeme yapıldığı varsayımıyla bugünkü değerler üzerinden basit bir hesaplama yapılmıştır.

Bağlanacak emekli maaşınızın hesaplanması, yüksek emekli maaşı bağlanması için yapılması gerekenler ve diğer tahsis işlemleri konusundaki tüm sorularınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

TANER AYDANER / KPMG VERGİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Annelere zam

Asgari ücretteki artışlar bu yıl doğum yapacak annelerin devletten daha fazla para almasını sağlayacak. Annelere yapılan başlıca ödemeler olarak öne çıkıyor. Bu ödemeler süt, emzirme, çocuk parası ve doğum yardımı olarak adlandırılıyor. Örneğin ilk çocuğunu doğuran annelere 300, ikinci çocuğunu doğuranlara 400, üçüncü çocuğunu doğuranlara da 600 lira çocuk yardımı veriliyor. Bu yardımı almak için, Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara T.C. Kimlik Numarası ile başvurmak yeterli oluyor.   SÜT PARASINA ZAM Annelere bir de "süt ve emzirme parası" ödeniyor. Bu ücret geçtiğimiz sene 133 liraydı, asgari ücrete gelen zamla birlikte bu ücret 2018'de 149 liraya yükseldi. Bu para için de bağlı bulunduğunuz SGK il müdür…

Devletten gençlere günlük 75 TL cep harçlığı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılında da istihdam teşviklerine devam edileceğini ifade ederek, "TOBB, yılbaşında kendisinde bütün üyelerimizin +1 istihdam sağlamasını istemişti. Şimdi büyüme oranımız ikiye katladığına göre eğer biz +2 istihdam sağlayacak olur isek, bu ülkemizin büyüme oranını daha genişletecek ve bu ülkeyi kıskananları da çıldırtacaktır." diyerek +2 istihdam çağrısında bulunmuştu. Aynı açıklamanın devamında da işsiz gençlere günde 75 lira cep harçlığı verilerek, gençlerin iş sahibi yapılacağını söylemişti. 18-29 YAŞ ARASI GENÇLERE MESLEK Bu bağlamda, İŞKUR Siber Güvenlik, Yenilenebilir Enerji, Bulut Bilişim ve Kodlama meslek alanlarında işbaşı eğitim programı düzenleyecek. Bu programlara katılan 18 - …

Traktör ve biçerdöverlerin yenilenmesine teşvik!

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, tarım sektöründe enerji  verimliliğinin artırılması için yeni eylem planları oluşturuldu. Bunlardan birisi de "Traktörlerin ve Biçerdöverlerin Enerji  Verimlileri ile Yenilenmesinin Özendirilmesi" olarak belirlendi. Sorumlu kuruluş Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak  belirlenirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Bilim,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da ilgili kuruluşlar arasında yer aldı. Söz konusu plan kapsamında mevcut traktör ve biçerdöver filosunun daha  verimlileri ile değişimi için bir destek mekanizması tanımlanacak, gerekli  mevzuat düzenlemesi değerlendirilecek. Destek mekanizmasının hurda teşviki, faiz desteği gibi desteklerle  yapılandırılmasına yönelik …

Esnaftan bankalara ‘kara liste’ tepkisi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, devletin esnafa kredi vermek için her türlü imkanı zorladığını ancak bankaların "kara liste" uygulamasıyla esnafın önünü tıkadığını ileri sürdü. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında esnaf ve sanatkarların uygun koşullarda kredi desteğinden yararlanması için hazırlanan kararname taslağını olumlu bulduklarını belirterek, düzenlemede sicil affının unutulmamasını istedi.    Hazine'den esnaf için bu yıl 1,5 milyar liralık ödenek tahsis edildiğini ifade eden Palandöken, bankaların esnafa vereceği kredi bakiyesinin ise yüzde 20 artışla 28,8 milyar liraya ulaşmasının beklendiğine işaret etti. …

Kritik İran kararı! Bu ay başlayacak

Irak Petrol Bakanı Cabar el Luabi, Kerkük petrolününün İran'a sevkiyatına bu ay sonunda başlayacaklarını açıkladı.   Gazetecilere konuşan El Luabi, ilk aşamada günlük 30 bin varil petrolün İran'ın Kirmanşah bölgesindeki rafineriye gönderileceğini söyledi.   İki ülke, geçen ay Kerkük petrolünün ihracı için anlaşma imzalamıştı. Anlaşmaya göre, İran'a gönderilecek Kerkük petrolünün miktarının günlük 60 bin varile ulaşması bekleniyor. Irak ve İran arasında kurulacak yeni petrol hattının, Türkiye'ye uzanan Kerkük-Ceyhan boru hattının yerini alabileceği de belirtiliyor.   Irak güçlerinin IKBY'deki tartışmalı bağımsızlık referandumu sonrası kontrolü ele geçirdiği Kerkük'te, petrol ihracatı ekim ayından bu yana yapılamıyor.  …

Taşeron işçilere büyük kolaylık!

Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada, çağrı merkezinin Genel Başkan Mahmut Arslan'ın talimatıyla kurulduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi: "Çağrı merkezinde hukukçulardan oluşan uzman ekibimiz, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile getirilen düzenlemelerle ilgili işçilerin sorularını yanıtlayıp, olası bilgi kirliliğine engel olmaya çalışıyor. Uygulama kapsamında hukukçularımız, hafta içi 08.30-24.00 saatleri arasında 0 312 417 80 02 ve 0 312 418 48 72 numaralı telefonlardan çalışanların sorularını yanıtlayarak doğru bilgileri paylaşıyor." "ARZUMUZ KİT'LERDEKİ TAŞERON İŞÇİLERİN DE KADROYA SAHİP OLMASI" Açıklamada, Hak-İş Genel Başkanı Arslan'ın konuya ilişkin değerlendirmelerine de yer verildi. Çağrı merkezine yoğun bir ilgi old…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ