Emekli İçin Yeni Maaş Ayarı

700 BİN Şahsa İNTİBAK

Sosyal Güvenlik Müessesesi (SGK), kayıtlarında tespit edilen emekli Bağ-Kur’lulara verilen maaşlarda sehven meydana gelen kusurları gidermekiçersinde butona bastı.
Bu kapsamda emeklilerin aylık dosyalarının yine tarandığı haber edinildi.
İnceleme neticeninde noksan ödeme yapıldığı tespit edilen Bağ-Kur’lulara bu paralar iade edilecek.
Maaş düzeltilecek, geriye dönük noksan ödenen tutarlar da toplucaveriliyor.
.

YANLIŞLIĞI YAZILI BİLDİRİ İLE UYARDILAR

Bu kapsamda, 2009 senenin de emekli olan bir Bağ-Kur’luya şuana kadar bin 305 lira noksan ücret yatırıldığını belirleme eden SGK, bu yurttaşa topluca ödeme yaptı.
Tespit ettiği eksiklikle alakalı yurttaşa bir yazı da gönderen SGK, “Kurumumuzca bağlanan yaşlılık aylığınızla birikmiş maaş tutarlarınızın maaşınızı aldığınız banka şubesine ödenmesi içersin de talimat verilmiştir.
T.C kimlik numaranızı gösterir nüfus hüviyet cüzdanınızla beraber alakalıbanka şubesine müracaatınız durumunda mevzubahis meblağ tarafınıza ödenecektir” şeklinde malumat verdi.
SGK’nın taramasını yaptığı Bağ-Kur’lu adedinin 700 bin şahıs bulunduğubildirildi.
PRİM BORCU Imkan KREDİ
Prim borcunu yatırırsa emekli olabilecek halde olan fakat nakit sorunuçeken Bağ-Kur’lulara kredi yolu geçen hafta açıldı.
SGK’dan uygulanan bildirime göre; Ziraat Bankası’yla imzalanan protokol kapsamında, Bağ-Kur’lular, 1 Mart- 31 Mayıs tarihleri arasındamaaş yüzde 1.28 faizle, 48 ay vadeli krediyle prim borcunu kapatarak emekli olabilecek.
Kredi imkanından; birikmiş sigorta prim borcunu ödemesi halindeyaşlılık maaşı bağlanabilecek.
Ayrıca sigortalılar, doğum ve askerlik gibi sebeplerle durdurulan görevsürelerini borçlanarak yaşlılık maaşı alabilecek.
Kredi içersinde evvel SGK’dan yazı alıncak ve sonrasında ZiraatBankası’na gidilecek.
SGK, hatalı adisyon neticesi noksan maaş bağlanan Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarını düzeltip, meydana çıkan farkı topluca ödüyor.

Yazar: Musa ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Muhasebe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir