Dolarda Son Durum Ne Seyirde İşliyor?

Dolar/TL ABD Merkez Bankası’nın siyasetini beklenildiği kadar süratli şekilde sıkılaştırmayacağı öngörüsü ve TCMB’nin ihtiyaç duyulan görmesi durumunda faiz de dahil ihtiyaç duyulan stepleri atacağına yönelik Cumhurbaşkanlığı danışmanlarının söylemleriyle geride bıraktığımız hafta 3.98 ile deneme ettiği tarihi zirvesinin altındaki seyrine sürüyor.

Dolar bugün 3,92’nin üstünde seyrederken, euro karşısında 4,67’nin üstünde prosedür görüyor.

Güney Afrika Randı, dolar karşısında en çok kıymet kazanan ilerleyen pazar parası olurken; TL, dolar karşısında en çok kıymet kazanan ikinci para ünitesi oldu.

Piyasalarda enflasyonda yükseliş, TL’deki kıymet kaybının enflasyon üstünde önümüzdeki dönemde baskı yaratabileceği endişesi, AB, ABD ve NATO ile ilişkilerin gerilmesi, jeopolitik ilerlemeler yakından takip ediliyor.

Bunun yanında ABD’de devam eden Reza Zarrab davasının neticelerine ait kaygılar de piyasalarda baskı inşa etmeyi sürdürüyor.

EURO GERİLİYOR

Euro/TL ise gün içinde 4.7202 TL’ye kadar yükselirken, en düşük 4.6664 düzeyini gördü.
Euro kuru şu dakikalarda 4.6789 civarında hareket etti.
Euro/dolar ise 1.1936 TL’de yer alıyor.

BU Civarlara DİKKAT!

Global Menkul Kıymetler Analisti Rıdvan Baştürk, “Veri akışının epey sakin bulunduğu haftanın ilk prosedür gününde ilerleyen ülke para birimlerinde Güney Afrika randı liderliğinde dolar karşısında olumlu manzara hakim.

Yazar: Musa ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Muhasebe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir