Emekli İçin Yeni Maaş Ayarı

700 BİN Şahsa İNTİBAK

Sosyal Güvenlik Müessesesi (SGK), kayıtlarında tespit edilen emekli Bağ-Kur’lulara verilen maaşlarda sehven meydana gelen kusurları gidermekiçersinde butona bastı.
Bu kapsamda emeklilerin aylık dosyalarının yine tarandığı haber edinildi.
İnceleme neticeninde noksan ödeme yapıldığı tespit edilen Bağ-Kur’lulara bu paralar iade edilecek.
Maaş düzeltilecek, geriye dönük noksan ödenen tutarlar da toplucaveriliyor.
.

YANLIŞLIĞI YAZILI BİLDİRİ İLE UYARDILAR

Bu kapsamda, 2009 senenin de emekli olan bir Bağ-Kur’luya şuana kadar bin 305 lira noksan ücret yatırıldığını belirleme eden SGK, bu yurttaşa topluca ödeme yaptı.
Tespit ettiği eksiklikle alakalı yurttaşa bir yazı da gönderen SGK, “Kurumumuzca bağlanan yaşlılık aylığınızla birikmiş maaş tutarlarınızın maaşınızı aldığınız banka şubesine ödenmesi içersin de talimat verilmiştir.
T.C kimlik numaranızı gösterir nüfus hüviyet cüzdanınızla beraber alakalıbanka şubesine müracaatınız durumunda mevzubahis meblağ tarafınıza ödenecektir” şeklinde malumat verdi.
SGK’nın taramasını yaptığı Bağ-Kur’lu adedinin 700 bin şahıs bulunduğubildirildi.
PRİM BORCU Imkan KREDİ
Prim borcunu yatırırsa emekli olabilecek halde olan fakat nakit sorunuçeken Bağ-Kur’lulara kredi yolu geçen hafta açıldı.
SGK’dan uygulanan bildirime göre; Ziraat Bankası’yla imzalanan protokol kapsamında, Bağ-Kur’lular, 1 Mart- 31 Mayıs tarihleri arasındamaaş yüzde 1.28 faizle, 48 ay vadeli krediyle prim borcunu kapatarak emekli olabilecek.
Kredi imkanından; birikmiş sigorta prim borcunu ödemesi halindeyaşlılık maaşı bağlanabilecek.
Ayrıca sigortalılar, doğum ve askerlik gibi sebeplerle durdurulan görevsürelerini borçlanarak yaşlılık maaşı alabilecek.
Kredi içersinde evvel SGK’dan yazı alıncak ve sonrasında ZiraatBankası’na gidilecek.
SGK, hatalı adisyon neticesi noksan maaş bağlanan Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarını düzeltip, meydana çıkan farkı topluca ödüyor.

Türkiye, Azerbaycan ve Ukrayna, Ticarette Ortaklığa Gidiyor

Azerbaycan´ın Kiev Büyükelçisi Azer Hudiyev, Türkiye, Azerbaycan ve Ukrayna´nın, ekonomik olarak beraber geliştirecekleri işbirliği süreci için görüşmenin başladığını belirtti
 

Hudiyev, yaptığı izahta, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın ile Ukrayna Dışişleri Bakan Muavini Vasil Bodnar´ın üçlü işbirliğini görüşmek üzere 6 Mart´ta Azerbaycan´ın başkenti Bakü´yü ziyaret edeceklerini ifade etti.
Söz hususu görüşmede politik, insani ve ekonomik alanlarla enerji bölümünde işbirliğinin, ayrı olarak beynelmilel örgütlerde işbirliği konularının görüşüleceğini bildiren Büyükelçi Hudiyev, görüşmede ayrı olarak, yük nakliyeciliği bölümünde işbirliği ve Hazar ve Karadeniz havzalarında petrol ve doğalgaz sevkiyatı konullarının ele alınacağını kayıt etti.

Annelere zam

Asgari ücret arttı, devletin annelere sağladığı desteklerin rakamları da yükseldi. Annelere verilen çocuk parası, doğum yardımı, süt ve emzirme parasına da zam geldi.

Asgari ücretteki artışlar bu yıl doğum yapacak annelerin devletten daha fazla para almasını sağlayacak. Annelere yapılan başlıca ödemeler olarak öne çıkıyor. Bu ödemeler süt, emzirme, çocuk parası ve doğum yardımı olarak adlandırılıyor. Örneğin ilk çocuğunu doğuran annelere 300, ikinci çocuğunu doğuranlara 400, üçüncü çocuğunu doğuranlara da 600 lira çocuk yardımı veriliyor. Bu yardımı almak için, Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara T.C. Kimlik Numarası ile başvurmak yeterli oluyor.

 

SÜT PARASINA ZAM

Annelere bir de “süt ve emzirme parası” ödeniyor. Bu ücret geçtiğimiz sene 133 liraydı, asgari ücrete gelen zamla birlikte bu ücret 2018’de 149 liraya yükseldi. Bu para için de bağlı bulunduğunuz SGK il müdürlüğüne doğum raporunuzla birlikte başvurabilirsiniz. Ayrıca anneye işgörmezlik raporu için de ücret ödeniyor. Annenin maaşına göre değişen bu ücret doğum izni yani 112 gün üzerinden hesaplanıyor. 2017’den en düşük doğum raporu parası 4 bin 424 lirayken, 2018’de bu rakam 5 bin 50 liraya yükseldi.

DOĞUM RAPORU VE ÇOCUK PARALARI PTT VE ZİRAAT BANKASI’NDAN ALINIYOR

Tüm bu ödemeler PTT ve Ziraat Bankası’na yatıyor. Çocuk paraları PTT’ye yatırılıyor. Çocuk parası başvurudan sonra 10 gün içinde PTT’den alınabiliyor. Annenin telefonuna, ödenen ücretle ilgili bir SMS geliyor. Bu SMS’le birlikte çocuk parası için PTT’ye, diğer ödemeler için Ziraat Bankası’na gidiliyor. Annenin adına açılan hesaba yatan ücretleri anneler nüfus kağıdıyla alabiliyor. Rapor parası her ayın 8 ve 14. gün arası Ziraat Bankası’na yatıyor. Genellikle doğum raporu ücretinizi, iş göremezlik durumu sona erdikten sonra işleme konulacağı için işe döndükten yaklaşık 20-45 gün sonra alınabiliyor.

Devletten gençlere günlük 75 TL cep harçlığı!

Cumhurbaşkanı, işsiz gençlere günde 75 lira cep harçlığı verilerek onların meslek sahibi yapılacağını söylemişti. İŞKUR, aracılığıyla düzenlenecek programlarla bu mümkün olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılında da istihdam teşviklerine devam edileceğini ifade ederek, “TOBB, yılbaşında kendisinde bütün üyelerimizin +1 istihdam sağlamasını istemişti. Şimdi büyüme oranımız ikiye katladığına göre eğer biz +2 istihdam sağlayacak olur isek, bu ülkemizin büyüme oranını daha genişletecek ve bu ülkeyi kıskananları da çıldırtacaktır.” diyerek +2 istihdam çağrısında bulunmuştu. Aynı açıklamanın devamında da işsiz gençlere günde 75 lira cep harçlığı verilerek, gençlerin iş sahibi yapılacağını söylemişti.

18-29 YAŞ ARASI GENÇLERE MESLEK

Bu bağlamda, İŞKUR Siber Güvenlik, Yenilenebilir Enerji, Bulut Bilişim ve Kodlama meslek alanlarında işbaşı eğitim programı düzenleyecek. Bu programlara katılan 18 – 29 yaş aralığındaki gençlere 9 aya kadar değişen sürelerde destek verilecek. Gençlere verilen bu destek tutarı ise 75 TL olacak. Bazı bilişim firmaları İŞKUR ilanıyla bulut bilişim alanında eğitimler için başvuru toplamaya başladı.

Peki günlük 75 TL cep harçlığı nasıl alınacak?

İŞKUR’UN İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMI

İŞKUR, işsizleri iş sahibi yapmak için pek çok eğitim düzenliyor. Bu eğitimlerden biri de “İş başı eğitim programı”. Bu programa katılabilmek için İŞKUR’un bazı şartları oluyor. İŞKUR tarafından hazırlanan İşbaşı Eğitim Programına 15 yaşından büyük herkes katılabiliyor. Ancak bu kişilerin İŞKUR’A kayıtlı ve işsiz olması gerekiyor. Öte yandan programa katılmak isteyen kişilerin işverenin bir ve ikinci derece akrabası veya eşi olmayanlar katılabiliyor. Programa katılmak isteyen vatandaşların emekli de olmaması gerekiyor. Bunun yanında programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak, program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak gibi şartlar aranıyor.

İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMINDA 54 LİRA HARÇLIK

Normalde bu programlara katılanlar öğrenci değilse günde 54 lira, öğrencilerse günde 40.5 lira, işsizlik ödeneği alanlarsa günde 27 lira cep harçlığı alıyor. Bu ödemelerin yanında programa katılanların iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primiyle, genel sağlık sigortası primi ödeniyor. 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yapılarak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak programa katılınabiliyor.

BİLİŞİMDE EĞİTİM SÜRESİ 6 AY OLACAK

İŞKUR tarafından uygulanan İşbaşı Eğitim Programlarının süresi 2018’de Bilişim ve İmalat sektörlerindeki mesleklerde 3 aydan 6 aya çıkartılacak. Diğer sektörlerde de işbaşı eğitim programları 3 ay uygulanacak.

Traktör ve biçerdöverlerin yenilenmesine teşvik!

Tarım sektöründe enerji verimliliği için mevcut traktör ve biçerdöver filosunun daha verimlileri ile değişimine yönelik bir destek mekanizması getirilecek.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, tarım sektöründe enerji  verimliliğinin artırılması için yeni eylem planları oluşturuldu.

Bunlardan birisi de “Traktörlerin ve Biçerdöverlerin Enerji  Verimlileri ile Yenilenmesinin Özendirilmesi” olarak belirlendi.

Sorumlu kuruluş Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak  belirlenirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Bilim,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da ilgili kuruluşlar arasında yer aldı.

Söz konusu plan kapsamında mevcut traktör ve biçerdöver filosunun daha  verimlileri ile değişimi için bir destek mekanizması tanımlanacak, gerekli  mevzuat düzenlemesi değerlendirilecek.

Destek mekanizmasının hurda teşviki, faiz desteği gibi desteklerle  yapılandırılmasına yönelik çalışmalar yürütülecek. Traktör için 20 yaş,  biçerdöver için 10 yaş üzerindekilerinin yüksek verimlileri ile değiştirilmesi  desteklenecek.

ORTAK TRAKTÖR VE BİÇERDÖVER KULLANIMI ÖZENDİRİLECEK

Ayrıca ortak traktör ve biçerdöver kullanımı özendirilerek, traktör ve  biçerdöverlere yönelik enerji verimliliği desteğinin etkisi artırılacak.

Bunun için bakanlıklar, destek mekanizması tasarlanması, destek etki  analizinin yapılması,değişimi gerçekleştirilecek traktör ve biçerdöver sayısının  belirlenmesi için çalışmalar yapacak.

Eylemin zamanlama planına göre, 2018’de destek mekanizmaları ve etki  analizi çalışmaları yapılacak, 2019 ve 2020 yıllarında tüm çalışmalar  tamamlanarak destek uygulamasına geçilecek.

BİÇERDÖVERLERİN YARISINDAN FAZLASI EYLEM KAPSAMINDA

Öte yandan Türkiye’de 2016 itibarıyla 16 bin 247 biçerdöver  kullanılıyor. Bunların 3 bin 985’i 0-5 yaş, 3 bin 790’ı 6-10 yaş, 3 bin 813’ü  11-20 yaş, 4 bin 659’u 20 ve üzeri yaş biçerdöverlerden oluşuyor. Böylelikle  Türkiye’deki biçerdöverlerin yarısından fazlası söz konusu eylem kapsamına  giriyor.

Türkiye’de geçen sene ekim ayı itibarıyla toplam 1 milyon 823 bin 850  traktör kullanılırken, traktör başına ortalama 130 dekar tarım alanı düşüyor.

En çok traktör 86 bin 255 ile Manisa’da bulunurken, bu ili 68 bin 93  traktör ile Konya, 63 bin 394 traktörle İzmir, 62 bin 720 traktörle Bursa, 62 bin  134 traktörle Balıkesir izledi.

Esnaftan bankalara ‘kara liste’ tepkisi

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, devletin esnafa kredi vermek için her türlü imkanı zorladığını ancak bankaların

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, devletin esnafa kredi vermek için her türlü imkanı zorladığını ancak bankaların “kara liste” uygulamasıyla esnafın önünü tıkadığını ileri sürdü.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında esnaf ve sanatkarların uygun koşullarda kredi desteğinden yararlanması için hazırlanan kararname taslağını olumlu bulduklarını belirterek, düzenlemede sicil affının unutulmamasını istedi. 
 
Hazine’den esnaf için bu yıl 1,5 milyar liralık ödenek tahsis edildiğini ifade eden Palandöken, bankaların esnafa vereceği kredi bakiyesinin ise yüzde 20 artışla 28,8 milyar liraya ulaşmasının beklendiğine işaret etti. 
 
Esnafa kredi desteğinin bu yıl da artarak devam etmesinin sevindirici olduğunu vurgulayan Palandöken, “Devlet küçük esnafa kredi vermek için her türlü imkanı zorluyor fakat bankalar kara liste uygulamasıyla esnafın önünü tıkıyor.” ifadesini kullandı. 
 
Palandöken, son 14 yılda üç kez sicil affı çıkarılmasına rağmen bankaların “kara liste” uygulaması nedeniyle esnafın krediye ulaşmada zorlandığını savunarak, şunları kaydetti: 
 
“İsteyen banka sicil affını uyguladı, istemeyen uygulamadı. Esnaf, hiçbir zaman bankaların insafına terk edilmemeli. Etkin sicil affı için Mecliste yeni bir karar alınmalı ve bu karar net olmalı ki bankalar keyfi uygulama yapmasınlar. Bu konuda konfederasyona çok sayıda şikayet geliyor. Bankacılıkta kara liste olarak adlandırılan, geçmişe dönük olumsuz bilgileri kullanma uygulamasına son verilmesi ve etkin bir yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi şart.” 

Kritik İran kararı! Bu ay başlayacak

Irak, Kerkük petrolününün İran’a sevkiyatına bu ay sonunda başlayacağını duyurdu.

Irak Petrol Bakanı Cabar el Luabi, Kerkük petrolününün İran’a sevkiyatına bu ay sonunda başlayacaklarını açıkladı.
 
Gazetecilere konuşan El Luabi, ilk aşamada günlük 30 bin varil petrolün İran’ın Kirmanşah bölgesindeki rafineriye gönderileceğini söyledi.
 
İki ülke, geçen ay Kerkük petrolünün ihracı için anlaşma imzalamıştı. Anlaşmaya göre, İran’a gönderilecek Kerkük petrolünün miktarının günlük 60 bin varile ulaşması bekleniyor. Irak ve İran arasında kurulacak yeni petrol hattının, Türkiye’ye uzanan Kerkük-Ceyhan boru hattının yerini alabileceği de belirtiliyor.
 
Irak güçlerinin IKBY’deki tartışmalı bağımsızlık referandumu sonrası kontrolü ele geçirdiği Kerkük’te, petrol ihracatı ekim ayından bu yana yapılamıyor.
 

Taşeron işçilere büyük kolaylık!

Hak-İş Konfederasyonunca, kamudaki taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecinde, işçilerin aklına takılan soruları cevaplandırmak amacıyla çağrı merkezi kuruldu

Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada, çağrı merkezinin Genel Başkan Mahmut Arslan’ın talimatıyla kurulduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Çağrı merkezinde hukukçulardan oluşan uzman ekibimiz, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile getirilen düzenlemelerle ilgili işçilerin sorularını yanıtlayıp, olası bilgi kirliliğine engel olmaya çalışıyor. Uygulama kapsamında hukukçularımız, hafta içi 08.30-24.00 saatleri arasında 0 312 417 80 02 ve 0 312 418 48 72 numaralı telefonlardan çalışanların sorularını yanıtlayarak doğru bilgileri paylaşıyor.”

“ARZUMUZ KİT’LERDEKİ TAŞERON İŞÇİLERİN DE KADROYA SAHİP OLMASI”

Açıklamada, Hak-İş Genel Başkanı Arslan’ın konuya ilişkin değerlendirmelerine de yer verildi.

Çağrı merkezine yoğun bir ilgi olduğunu belirten Arslan, “Devletin kamu hizmetlerini artık kamu çalışanlarıyla yapacağını bildirmesi küresel kapitalizme karşı büyük bir meydan okumadır. Biz bu çalışmayı büyük bir reform olarak görüyoruz. Büyük fotoğrafı kaçırmamak gerekiyor. Büyük fotoğrafın içerisinde bazı eksiklikler var. Bizim arzu ettiğimiz şey KİT’lerde çalışan taşeron işçilerin de bu kadrolara sahip olmasıdır. Hak-İş olarak bütün taşeronlar için yola çıktık. Bütün taşeronların sorunlarını çözmek için mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

2018 asgari ücret miktarı ne kadar oldu? İşte net asgari ücret tablosu

2018 senesi minimum ücret miktarı belli oldu.
Net minimum ücret ne kadar oldu? Minimum Ücret Belirleme Komisyonu, doğrulusunda tespit edilen 2018 minimum ücret sayısını bir gün önce Bakan Sarıeroğlu izah etti.
Asgari ücret miktarı hayal kırıklığı yaratttı ve reaksiyonlara sebep oldu.

Minimum ücret miktarı duyuruldu.
Milyonlarca çalışanın merakla beklediği haber geldi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2018 minimum ücret sayısını net bin 603 lira olarak izah etti.
Açıklamanın sonrasında sendikalardan ve muhalefetten karara reaksiyon geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün minimum ücret konusunda açıklama yaptı.
İşte 2018 senesi minimum fiyatı konusunda nihai dakika gelişmeleri…
2018 Minimum ÜCRET NE KADAR OLDU?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “1 Ocak 2018 bakımından minimum ücret 2018’de brüt olarak 2 bin 29 lira, net bin 603 lira olacak.
Artış yüzde 14,2 olacak.
2016’dan itibaren başlattığımız minimum ücret dayanağı 2018’de de sürecek” ifadelerini kullandı.
Mevcut minimum ücret 1404 TL’den 1603 TL’ye yükselerek %14.2 artış gözler önüne serdi.
Asgari Ücret Belirleme Komisyonu, 2018 senesi minimum ücret rakamını saptamak üzere dördüncü sefer toplandı.
Komisyon toplantısının sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu açıklamalarda bulundu.
İşçi ve işveren kesimlerin de yer aldığı masada TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “Komisyon kararına katılmıyor, muhalefet ediyoruz” diye konuştu.

NE KADAR VERGİ KESİLECEK?
2018 minimum ücret miktarına göre; brüt 2029 liralık maaştan, çalışanların eline geçecek oran 1603 lira olacak.
Maaşlardan 304 lira SGK primi, 259 lira gelir vergisi ve 15 lira damga pulu vergisi kesilecek.
Geri kalan 1451 lira “asgari geçim indirimi” eşliğinde 1603 liraya tekabül ediyor.
KILIÇDAROĞLU: Minimum ÜCRETLİYE NET 2 BİN LİRA VERECEĞİZ
Bin 603 TL olan minimum ücret konusunda izahlarda tespit edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, minimum ücretin 2 bin lira olması gerekliliğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:
“Asgari ücret bin 603 liraya çıktı.
Dedi ki minimum ücret artacaksa 2 bin lira olsun dedik. NE KADAR VERGİ KESİLECEK?
2018 minimum ücret miktarına göre; brüt 2029 liralık maaştan, çalışanların eline geçecek oran 1603 lira olacak.
Maaşlardan 304 lira SGK primi, 259 lira gelir vergisi ve 15 lira damga pulu vergisi kesilecek.
Geri kalan 1451 lira “asgari geçim indirimi” eşliğinde 1603 liraya tekabül ediyor.
KILIÇDAROĞLU: Minimum ÜCRETLİYE NET 2 BİN LİRA VERECEĞİZ
Bin 603 TL olan minimum ücret konusunda izahlarda tespit edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, minimum ücretin 2 bin lira olması gerekliliğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:
“Asgari ücret bin 603 liraya çıktı.
Net 2 bin lirayı minimum ücretliye verirsek insanların borcu da olsa bir şekilde geçinir.
Dedi ki minimum ücret artacaksa 2 bin lira olsun dedik.
Yüzde 11 büyüme var.
Net 2 bin lirayı minimum ücretliye verirsek insanların borcu da olsa bir şekilde geçinir.
Madem yüzde 13 enflasyon var bu rakam nedir? 3 çocuğu olan bir minimum ücretlinin eline geride bıraktığımız bin 709 TL.
Yüzde 11 büyüme var.
Bin 709 TL ile siz geçinebiliyor musunuz? Dolmuşa binmiyorsunuz, arabaya para vermiyorsunuz sizler on binlerce lira para alıyorsunuz fakat minimum ücretli sebep geçinecek.
Madem yüzde 13 enflasyon var bu rakam nedir? 3 çocuğu olan bir minimum ücretlinin eline geride bıraktığımız bin 709 TL.
Emin olun bu Ankara’da oturanlarda yürek yok.
Bin 709 TL ile siz geçinebiliyor musunuz? Dolmuşa binmiyorsunuz, arabaya para vermiyorsunuz sizler on binlerce lira para alıyorsunuz fakat minimum ücretli sebep geçinecek.
2 sene evvel minimum ücret net bin 500 lira olsun dediğimde parayı nereden bulacaksın dediler.
Emin olun bu Ankara’da oturanlarda yürek yok.
Saraya para bulursun, lüks yaşarsın fakat minimum ücretliye para yok.
2 sene evvel minimum ücret net bin 500 lira olsun dediğimde parayı nereden bulacaksın dediler.
Saraya para bulursun, lüks yaşarsın fakat minimum ücretliye para yok.

2018 Yılı Asgari Ücretin İşverene Maliyeti

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: Minimum Fiyatı BEYEFENDİLER BEĞENMİYOR
Asgari fiyata uygulanan zam konusunda de yorumlama yapmış Erdoğan, “Dün minimum ücret duyuruldu.
Ama minimum fiyatı beyefendiler beğenmiyor.
2002 seneninde minimum ücret 184 liraydı.
Biz bunu geride bıraktığımız sene 1404’e çıkardık.
Şimdi ise 14,3’lük artışla 1603 TL’ye çıktı.
Ya eline diline dursun.
Nereden nereye.
Asgari fiyatı 9 kat arttırmış olduk.
Hiçbir vakit da enflasyonun altına düşürmedik.
İstihdamı teşvik etmek içersinde bu minimum fiyata 100 lirada işveren teşviki uyguluyoruz.
Türkiye zenginleştikçe 81 vilayetin her biri payını alacaktı Şahıs başına düşen gelir 3 bin 500 dolardı.
Bugün ise şahıs başına düşen ulusal gelir 11 bin dolar oldu.
Asgari ücret de büyük bir artışla 1603 lira.
Bizim açımızdan politika bir emel değil bir araçtır.
Siyaset makam ve mevki kapısı değil millete görev etmenin ve ülkeyi layık bulunduğu civarlara taşıma kapısıdır.
Türkiye nihai 15 senede hangi sorumluluğu üstlendiyse hepsinin hakkını epey vermiştir” ifadelerini kullandı.

DİSK: Minimum GEÇİM TUTARININ Defa ALTINDA
Asgari fiyata uygulanan yüzde 14.2´lik zammı değerlendiren DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Karar hükümet ve işveren ittifakı ile alındı.
İşçilerin ve sendikaların fikiri her vakit bulunduğu gibi yeniden öneme alınmadı” diye konuştu.
Asgari Ücret Belirleme Komisyonu 2018 senesi içersinde net minimum fiyatı 199 lira artışla Minimum Geçim İndirimi (AGİ) dahil 1,603 lira olarak tespit edilmesini yayınladığı yazılı acıkmada değerlendiren Beko, hükümetin “asgari ücrette yüzde 14.2’lik artış sağladık, böylelikle işçiyi enflasyona ezdirmedik” iddiasının gerçeği yansıtmadığına işaret ederek, minimum ücretin “geçim ücreti” düzeyinde belirlenmesi gerekliliğini vurguladı ve şu şekilde devam etti:
“Hükümet, devlet müesseselerinin verilerini bile öneme almadı.
Saptanan minimum ücret TÜİK doğrulusunda hesaplanan ve komisyona sunulan bir işçinin minimum geçim tutarının defa altındadır.
TÜİK, Minimum Ücret Belirleme Komisyonu’na sunmuş olduğu raporda bir işçinin minimum geçim tutarını 2017 Kasım ayı içersinde 1,893 lira olarak saptamıştı.”
“Hükümet 2018’in tümü içersinde 1,603 lira diye konuştu.
Asgari ücret devletin kendisi müessesesinin hesapladığı tutarın minimum 290 lira altındadır.Hükümet ve işveren bloku yanlızca işçilerin ve sendikaların taleplerini değil devletin istatistik müessesesinin saptadığı bilgileri de öneme almadı.”
“Öte yandan minimum ücretin 1,603 lira bulunduğu iddiası yanıltıcıdır.
AGİ hariç minimum ücret 1,451 liradır ve işverenlerin ödeyeceği oran budur.
Asgari ücretlinin eline geçecek 1,603 liranın 152 lirası devlet doğrulusunda ödeniyor.

2018 Yılı En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?