Emekli İçin Yeni Maaş Ayarı

700 BİN Şahsa İNTİBAK

Sosyal Güvenlik Müessesesi (SGK), kayıtlarında tespit edilen emekli Bağ-Kur’lulara verilen maaşlarda sehven meydana gelen kusurları gidermekiçersinde butona bastı.
Bu kapsamda emeklilerin aylık dosyalarının yine tarandığı haber edinildi.
İnceleme neticeninde noksan ödeme yapıldığı tespit edilen Bağ-Kur’lulara bu paralar iade edilecek.
Maaş düzeltilecek, geriye dönük noksan ödenen tutarlar da toplucaveriliyor.
.

YANLIŞLIĞI YAZILI BİLDİRİ İLE UYARDILAR

Bu kapsamda, 2009 senenin de emekli olan bir Bağ-Kur’luya şuana kadar bin 305 lira noksan ücret yatırıldığını belirleme eden SGK, bu yurttaşa topluca ödeme yaptı.
Tespit ettiği eksiklikle alakalı yurttaşa bir yazı da gönderen SGK, “Kurumumuzca bağlanan yaşlılık aylığınızla birikmiş maaş tutarlarınızın maaşınızı aldığınız banka şubesine ödenmesi içersin de talimat verilmiştir.
T.C kimlik numaranızı gösterir nüfus hüviyet cüzdanınızla beraber alakalıbanka şubesine müracaatınız durumunda mevzubahis meblağ tarafınıza ödenecektir” şeklinde malumat verdi.
SGK’nın taramasını yaptığı Bağ-Kur’lu adedinin 700 bin şahıs bulunduğubildirildi.
PRİM BORCU Imkan KREDİ
Prim borcunu yatırırsa emekli olabilecek halde olan fakat nakit sorunuçeken Bağ-Kur’lulara kredi yolu geçen hafta açıldı.
SGK’dan uygulanan bildirime göre; Ziraat Bankası’yla imzalanan protokol kapsamında, Bağ-Kur’lular, 1 Mart- 31 Mayıs tarihleri arasındamaaş yüzde 1.28 faizle, 48 ay vadeli krediyle prim borcunu kapatarak emekli olabilecek.
Kredi imkanından; birikmiş sigorta prim borcunu ödemesi halindeyaşlılık maaşı bağlanabilecek.
Ayrıca sigortalılar, doğum ve askerlik gibi sebeplerle durdurulan görevsürelerini borçlanarak yaşlılık maaşı alabilecek.
Kredi içersinde evvel SGK’dan yazı alıncak ve sonrasında ZiraatBankası’na gidilecek.
SGK, hatalı adisyon neticesi noksan maaş bağlanan Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarını düzeltip, meydana çıkan farkı topluca ödüyor.

Türkiye, Azerbaycan ve Ukrayna, Ticarette Ortaklığa Gidiyor

Azerbaycan´ın Kiev Büyükelçisi Azer Hudiyev, Türkiye, Azerbaycan ve Ukrayna´nın, ekonomik olarak beraber geliştirecekleri işbirliği süreci için görüşmenin başladığını belirtti
 

Hudiyev, yaptığı izahta, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın ile Ukrayna Dışişleri Bakan Muavini Vasil Bodnar´ın üçlü işbirliğini görüşmek üzere 6 Mart´ta Azerbaycan´ın başkenti Bakü´yü ziyaret edeceklerini ifade etti.
Söz hususu görüşmede politik, insani ve ekonomik alanlarla enerji bölümünde işbirliğinin, ayrı olarak beynelmilel örgütlerde işbirliği konularının görüşüleceğini bildiren Büyükelçi Hudiyev, görüşmede ayrı olarak, yük nakliyeciliği bölümünde işbirliği ve Hazar ve Karadeniz havzalarında petrol ve doğalgaz sevkiyatı konullarının ele alınacağını kayıt etti.

Ücretli Öğretmenlere Sözleşmeli Kadro Geliyor, Başvuru Zamanı ve Şartları

Ücretli öğretmenlik için sözleşmeli kadro başvuru şartları nelerdir ? Başvuruları ne zaman başlayacak kaç gün sürecek son günü hakkında bilgi ve haber detayı devamından takip edebilirsiniz.

Maliye Bakanlığınca hazırlanan tasarlanan ve T.M.M.Meclisine onay için gönderilen Vergi Kanunları ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanun tasarısı’nin 80. Maddesi ile 5 bin ücretli çalışan öğretmen için milli eğitim bünyesinde sözleşmeli olarak kadro hakkı verilecek. Eğitim sistemindeki açığı bulunan milli eğitim sözleşmeli kadro ile bu eksiği gidermeye çalışacak.

Temin Edilecek Ücretli Öğretmenliğin Yasal Dayanağı Nedir ?

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen ve yöneticilerinin ders ve ek ders saatlerine ilişkin esasların 9.maddesi Ücretli öğretmenliğin yasal dayanağı oluşturmaktadır. Bu maddeye istinaden ek ders ücreti karşılığı ücretli öğretmen alımı olmaktadır.

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu için Gerekli Olan Şartlar Nelerdir ?

Yapılacak ücretli öğretmenlik alımı için kadro şartlarından evvel ücretli öğretmenlik için başvuru koşulları nedir bulunu belirtelim..

Ücretli Öğretmenlere Sözleşme Geliyor 2018 Şartları Başvurular Ne Zaman Yapılacak ? Ücretli eğitici ve öğretmenlik başvurularını bölgedeki yetkili il ve içerisindeki Milli Eğitim Müdürlüklerince ayrı ayrı alındığından sizler için ücretli öğretmenlik için istenen genel şartları belirteceğiz.

 • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesi hükümleri göz önünde bulundurularak, 4 yıllık Fakülte Mezunları için KPSS Puan üstünlüğü ve öncelik sırasına göre,
 1. Eğitim Fakültesi.
 2. Eğitim Bilimleri Fakültesi.
 3. Diğer Fakültelerin Öğretmenlik Bölümü.
 4. Formasyon Belgesi, Tezsiz Yüksek Lisans Belgesi, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Sertifikası olanlar ile daha önceki yıllarda vekil ya da ücretli öğretmen olarak görev yaptığına dair belgesi bulunan diğer lisans ( fakülte) mezunları başvuruda bulunabileceklerdir.
 5. Lisans mezunu olanlardan daha önce vekil veya ücretli öğretmen olarak görev yapmış olanlara öncelik verilecektir.

Ücretli Öğretmenlik İçin Kadro İsteyenler İçin Başvurular Ne Zaman Başlayacak ?

Ücretli öğretmen alımları ne zaman başlayıp ne zaman sona erecek.. Ücretli Öğretmenlik görevini yürütenlerin  sözleşmeli şekilde kadroya alınması için başvurular yasa tasarısında ki 80 .maddeye istinaden yasa yürürlüğe girdikten sonra altı aylık bir zaman içerisinde sözlü mülakatın yapılacağını düzenlemiştir. Bu sebeple başvuruların yasanın onaylı halinin Resmi Gazetede yayınlanmasının akabinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde hazırlanıp başvuru adayları için sunulacak başvuru kılavuzu yardımı ile başvuru şekil ve zaman bilgilerin temin edilebileceğini tahmin etmekteyiz. Yapılan çalışmanın durumuna göre başvuruların resmi gazetede çıktıktan (Tahmini Şubat Sonu) hemen sonraki 15 veya 20 günde başlayacağını beklenmektedir.

Ücretli Öğretmenlere Sözleşmeli Kadrosu için Başvuru Şartları Nelerdir ?

 • 2017-2018 Eğitim öğretim yılında ücretli öğretmen olarak çalışıyor olmak.
 • 2017 -2018 eğitim öğretim yılı ve öncesinde Milli Eğitim Bakanlığında ücretli öğretmenlik olarak görev yaptığı süreler için en az 540 gün prim yatmış olması gerekiyor. Buda tahminimizce üç buçuk yıl ücretli öğretmenliğe denk geliyor.
 • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 48 inci Maddesinde öngörülen genel şartları taşımak.
 • Öğretmenliğe atanabilmek için aranan özel şartları taşımaları herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik ,yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları.
 • KPSS Sınavından Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları.
 • Bakanlıkça belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre başarılı olmak.

Gerekir.

Alımı Yapılacak Ücretli Öğretmenlik İçin Sözleşmeli Kadro Sayısı Ne Kadar ?
Yasanın meclis tarafından onaylanıp resmi gazete de yayınlanması ile birlikte yapılacak sözleşmeli öğretmen için ayrılan kadronun 5 bin civarı olacağı düşünülmektedir.

Yeni Araç Alımında 10 Bin TL ÖTV Hurda Araç İndirimi

Maliye bakanlığı 2018 yılı içerisinde hazırlanıp sunulması planlanan yeni torba yasa ile uygulanan bir vergi indirimi de sıfır araç alanlar için 10 bin TL tutarında hurda ötv indirimi, Peki şartlar nedir, hangi yaş ve model aralığı araçlar indirim için hurda sayılacak. Haberin detayları yazımızda..

Maliye bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre üzerinde çalışılmış olan ve bir çok alanda teşvik sağlanması amacı ile vatandaşların faydalanabileceği torba yasa indirimlerinin tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildiğini bildirildi. Torba yasa içerisindeki hurda araç ötv indirimi hakkında detaylar netleşmeye başlandı. Yaşını doldurmuş ve çevre kirliliği konusunda da büyük bir zarar öngörüsü olan metal yorgunu ikinci el yaşlı araçların trafikten sahiplerinin isteği ile çekilmesi amacı ile otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların, ihracatı veya İmha Merkezlerine verilmesi şartı ile trafik sicilden kaydı silinerek hurdaya ayrılması karşılığında sıfır alınacak araçlar için 10 Bin TL ötv vergisi indiriminden faydalandırılması planlanıyor.

 

10 Bin TL Hurda Araç Teşvikinden Kimler, Nasıl Yararlanabilecek?

Sıfır araç alımı hurda indirimi.. Sıfır araç sahibi olmak isteyen ikinci el ve 16 yaşından büyük aracı olan kişiler indirimli araç almasında sağlacak 10 bin TL tutarın bulunduğu yasa, üzerinde görüşülmek üzere meclise iletildi. Meclis içerisinde uygun görülmesi halinde yasa resmi gazete de yayınlanması ile birlikte bir çok kişi bu indirimden faydalanarak sıfır araç alımından 10 Bin TL daha az ödeyecek. Eski aracı bulunan kişile heyecanla haberin detaylarını araştırırken hangi araçlar bu indirimden faydalanacak, kaç model araba hurda sayılacak, indirimin süresi ne kadar olacak ve kimler hurda araç indirimi alabilecek şeklinde sorular yöneltmeye başladı bile. Yasa tam olarak yürürlüğe girmediği için kesin ifade kullanamıyoruz fakat maliye bakanının açıklamasına göre ,bu teşvikten yararlanmak isteyenlerin adına 16 yaşında veya daha eski model arabaların olması gerekiyor. Yıl olarak 2001 model ve daha eski araçlar bu araçlar 10 bin TL hurda indiriminden yararlanabilecek. Yeni araç alırken indirim isteyenler indiriminden yararlanabilmek için, 16 yaşından büyük araçların imha edilmek için imha merkezlerine teslim etmesi gerekiyor.

 hurda araç indirimi 2018

2018 – 2019 Hurda İndiriminden Hangi Tip Model Araçlar İndirimden Faydalanabilecek?

Yeni araç alırken 10 bin Tl hurda araç indirimi 2018.. Türkiyede bulunan tahmini 6 milyon araç eğer yasa yayınlanırsa bu indirimden faydalanacak. Bu araçların %80 gibi bir sayısı halen aktif olarak çalışır vaziyette kullanılırken diğer %20 lik kısım gerek sahipleri ellerinde gerekse ikinci el parça alım satımcıları ellerinde bulunuyor. Trafikte kullanılan araçlar hem kaza riskini taşırken hemde motor ömürlerinin tamamlaması ve eski motorlarının çalışma sistemindeki emisyon eksikliği nedeni ile egzozdan çıkan zehirli gazlar nedeni ile çevreyi ve havayı kirletmesi sebebi ile maliye bakanlığı tarafından çıkarılan vergi indirimi ile aktif bulundukları trafikten çekilmesi planlanıyor. Hurda indirimi haberleri ni duyan eski ikinci el sahibi olan vatandaşlar sa hangi tip ve model araçların indirime tabi tutulacağı, indirimde aracın çalışıp çalışmayacağı veya borcunun olup olamayacağı konusunda şartları araştırmaya başladı.

Yapılan hurda indirimi ile 16 yaş ve üzerindeki;

 • otomobil,
 • panelvan,
 • minibüs,
 • otobüs,
 • kamyonet

gibi kara taşıtı niteliğindeki araçlar teslim edilerek karşılığından 10 bin TL ÖTV indirim alabilecekler. En çok merak edilen sorulardan birisi de motosiklet ve traktörlerin hurda indirimi için indirim alınıp alınamayacağı sorusu, maalesef ki torba yasada motosiklet ve traktörler için 10 bin tl hurda indirimi kapsam dışında tutuldu.

 hurda araç indirimi 2018

Hurda İndirimi İçin Ne Zamana Kadar Başvuru Yapılacak?

Trafik tescil kayıtlarının verilerine göre Türkiye’de şahısların elinde bulunan araçların, 2001 den küçük ve 16 yaşından büyük olan araçların 4.3 milyon adeti otomobil, 163 bin minibüs ve 779 bin adet kamyonet bulunuyor.  Hurda indirimin yasalaşması ve yürürlüğe girmesi ile birlikte İkinci el 16 yaş üzeri araçların trafikten çekilmesi ve yeni araç alımının teşviki sağlanması amacıyla, 31/12/2019 tarihine kadar uygulamada bulunacak 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların, ihracatı veya İmha Merkezlerine teslim edilmesi şartı ile trafik tescilden kayıtları pasif hale getirilerek hurdaya çıkarılması karşılığında, yeni araç almak isteyenlere sıfır araç alırken 10 bin lirayı geçmemek kaydıyla ÖTV indirimi sağlanabilmesi imkanı getirilecek.

Naci AĞBAL Hurda Araç Karşılığı Sıfır Araç Ötv İndirimiyle İlgili Ne Dedi?

Yeni Araç Alımında Hurda İndirimi. Maliye Bakanı Naci Ağbal  Meclise yollanan hurda araç indirimiyle ilgili bazı demeçlerde bulundu. Konuyla ilgili konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal; “İkinci el araçların trafikten çekilmesi ve yeni araç alımının teşviki amacıyla, 31 Aralık 2019 tarihine kadar uygulanmak üzere; 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların, ihracatı veya imha merkezlerine teslim edilmek suretiyle trafikten kaydı silinerek hurdaya ayrılması karşılığında, araç sahiplerine, yurt içinden yeni araç alımında 10 bin lirayı geçmemek kaydıyla ÖTV indirimi sağlanabilmesi imkanı getiriliyor.” dedi.

Sıfır Araç İndirimi Piyasada Olumlu Etki Yaratır

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar 2 Şubat 2018 tarihinde maliye bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan söyleşi ile aydınlığa kavuşturulan yeni torba yasa içerisindeki sıfır araç alımında hurda alım teşviki uygulamasının piyasa olumlu yönde hareket kazandıracağını belirterek , Türkiye de ki en büyük sorunlardan birisininde ‘Yaşlı Araç Parkı’ olduğuna dikkat çeken Bayraktar, “2017 yılı sonu itibariyle TÜİK verilerine göre toplam araç parkı (otomobil ve ticarî araç toplamı) adedi 17 milyonu aşmış durumdadır. Bu verilere göre yaklaşık 6 milyon adet 16 yaş üstü otomobil ve ticarî vasıta bulunuyor. Yani araç parkımızın 1/3’ünün bu kapsamda olduğunu söyleyebiliriz. Yaşlı araç parkı ve beraberinde çevreye olumsuz yansımaları, ülkemizde ele alınması gereken önemli bir sorundu. Yaşlı araç parkının beraberinde getirdiği, trafik kazaları, emisyon artışı, yüksek bakım, onarım ve yüksek akaryakıt maliyetleri gibi birtakım problemler söz konusudur. Bu sebeple ilgili düzenlemeyi memnuniyet verici buluyoruz” dedi.

Çocuk Parası Nereden Alınır

Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır

Geçtiğimiz yıl itibari ile yeni doğum yapmış olan ailelere destek olmak amacıyla, ailelere doğum yardımı parası ödenmektedir. Hem genç nüfusun arttırılması hem de ailelere ekonomik destek olunması için ortaya çıkarılan bu projede, ailelerin doğum sonrasında başvuru yapması ve şartlara göre inceleme sonrasında da destekten faydalanmaya hak kazanmış olmaları gerekmektedir.

Kimler Doğum Yardımı Parası Alabilir?

Doğum yardımı için devlet tarafından ödenen desteklerden faydalanabilmek için, doğum sonrasında annenin ve bebeğinin hayatta olması gerekmektedir. Türk vatandaşları için verilen bu desteklerde, ailelerin bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru işlemleri için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi’ne ulaşması, doldurması ve kuruma iletmesi gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezleri’ne gidilerek, bu dilekçenin teslim edilmesi yeterli olacaktır.

Doğum Yardımı Parası Ne Kadar Ödenir?

Doğum yardımı parası, dünyaya gelen her çocuk için ayrı ayrı ödenmektedir. 15 Mayıs 2015 sonrasında doğum yapmış olan annelerin başvuru yapacağı desteklerde, yapılacak olan ödeme miktarları aşağıdaki gibidir.

 • İlk çocuk için 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üç ve sonrasındaki çocuklar için 600 TL

Yukarıdaki durumlara ek olarak, tek seferde iki ya da daha fazla doğum yapan ailelere de ayrı bir ödeme yapılmaktadır. Buna göre, ikiz bebek için 700 TL, üçüz doğum sonrasında 1300 TL, dördüz ve daha fazla yapılan doğumların sonrasında da her bir çocuk için 600 TL olmak kaydı ile ödeme yapılacaktır. Belirtmiş olduğumuz tarihten önce doğan çocuğunuz için doğum parası desteği ne yazık ki alamayacaksınız.

Memur Anneler Doğum Yardımı Parası Nasıl Alır?

Eğer doğum yapan anneler, herhangi bir kamu kurumunda çalışıyorsa, doğum yardımı parası başvurularını çalıştıkları kurum aracılığı ile yapabilecektir. Doğum sonrasında hastanede düzenlenecek olan belgenin alınarak kuruma teslim edilmesi yeterli olacaktır. Gerekli işlemler kamu kurumları tarafından yapılacak ve ödemeler kişilerin maaşlarına yansıtılacaktır. Kamu kurumlarında çalışan yani memur olan anneler, başvuru yaptıktan sonra, ödemelerini bir sonraki ay maaşları üzerinden tahsil edebilecek tirler. Ne kadar ödeme yapıldığını ise maaş bordroları üzerinden görüntüleye bilirler.

Askerlik Tecil Ettirme

Askerlik Tecil İşlemleri, Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir, Ertelenir

21 yaşına gelen her erkeğin tamamlaması gereken vatani vazifesi olan askerlik, bazı özel nedenlerden dolayı biraz geç yapılmak istenmektedir. Kişiler aldıkları eğitim, sağlık sorunları ya da bunun gibi mazeretlerini gerekçe göstererek, askerlik tecil işlemleri için başvuru yapabilirler. Kişilerin talepleri doğrultusunda başlatılacak olan tecil işlemleri, aynı zamanda üniversite eğitimi alan erkekler için otomatik olarak yapılmaktadır. Bundan dolayı özel olarak belirlenen yaş sınırı aşılmadığı sürece, öğrenim gören erkeklerin 29 yaşına kadar eğitim almaları durumunda askerlikleri tecil edilecektir.

Askerliğimi Ne Kadar Süre Tecil Ettirebilirim?

Askerliğini tecil ettirmek ve ileriki bir dönemde yapmak isteyen kişiler, geçerli nedenlerini askerlik bürolarına ileterek, tecil işlemlerini tamamlayabilirler. Ancak, kişilerin mazeretlerinin, mevzuatta belirtilen şekilde olması gerekmektedir. Yani, üniversite eğitimi alınıyor olması, sağlık problemleri yaşıyor olmaları ya da özel ailevi durumlarının olması gerekmektedir. Bu gibi durumların yanı sıra, kişilerin aldıkları üniversite eğitimlerinden dolayı otomatik olarak askerlikleri tecil ettirilebilecektir. Üniversite eğitimi alan erkek öğrenciler için, 29 yaşına kadar askerlik tecili yapılacaktır. Öğrencilik durumu sona erdiğinde ise, kişilerin askerlik bürolarına giderek, öğrencilik durumunun sona erdiğini bildirmesi gerekmektedir.

Askerlik Tecil Ettirme Şartları Nelerdir?

Askerlik tecil işlemleri için  kişilerin uyması gereken şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Üniversitede ya da lisede eğitim gören erkeklerin, en fazla 29 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirme hakları bulunmaktadır.
 • Yurt içinde ya da yurt dışında staj, yüksek lisans veya doktora yapan kişiler en fazla 33 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.
 • Kilosu fazla olan kişiler, bunu belgeleyerek, sonraki yıla kadar askerlik durumunu tecil ettirebilirler.
 • Erkek kardeşi askerlik görevini yapanlar, bunu askerlik bürolarına bildirerek, kardeşinin askerlik süresi bitene kadar, tecil işlekmi yapabilirler.
 • Yabancı ülkede çalışan ve oturma izni olanlar, Türk Konsoloslukları’na müracaat ederek, en fazla 38 yaşına kadar tecil ettirebilirler.
 • Hastalığı bulunan ve tedavi sonrasında iyileşecek olan kişiler, yoklama heyeti doktorlarının incelemesi sonrasında, askerliklerini tecil ettirebilirler.

Askerlik tecil işlemleri için belirtilen şartlar yukarıdaki gibidir.

Askerlik Tecil İşlemleri İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Askerlik tecil işlemleri  öncesinde, kişilerin E-Devlet sistemi üzerinden askerlik durumlarını sorgulamaları gerekmektedir. Ücretsiz olarak yapılan sorgulamada, eğer kişilerin askerlik süresi gelmişse ve tecil ettirmek istiyorlarsa, ancak bu aşamada başvur yapılmalıdır. Askerlik şubelerine yapılacak olan başvurularda, kişilerin 2 adet form doldurması ve mazeretlerini aktarmaları gerekmektedir. Bu formlara ek olarak da, aşağıda belirtilen belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.

 • Öğrencilik durumunun bittiğini gösteren mezuniyet belgesi veya diplomanın 4 adet fotokopisi.
 • Nüfus cüzdanınızın 4 adet fotoğrafı.
 • Son 1 yıl içerisinde çekilmiş olma şartı ile 6 adet vesikalık fotoğraf.
 • Ehliyetiniz varsa 2 adet fotokopisi.

Bu belgeler hazırlandıktan sonra askerlik şubelerine gidebilir, istenen formları doldurduktan sonra belgelerinizi Askerlik şubesine teslim edebilirsiniz.

 

Silah Taşıma Ruhsatı Alma, Kimler Silah Taşıma Ruhsatı Alabilir

Eğer kişiler polis ya da asker değillerse, silah taşıyabilmeleri için özel bir belge alması gerekmektedir. 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler hakkındaki kanun gereği, kişilerin istenen şartları taşıması, başvurunun ilgili kurumlar tarafından incelenmesi ve sonrasında da kişilere silah taşıma ruhsatı verilmesi gerekmektedir. Ancak, kişilerin silah taşıma ruhsatı almak için yapacakları başvurularda, dikkat etmesi gereken özel bir detay vardır. Kişilere silah taşıma ve silah bulundurma konusunda iki farklı ruhsat verilmektedir. Bundan dolayı, her ikisi için de şartları incelemeniz gerekmektedir.

Silah Taşıma Ruhsatını Kimler Alabilir?

Silah taşıma ruhsatı almak isteyen kişilerin öncelikli olarak 21 yaşını geçmiş olması gerekmektedir. Bunun haricinde kişilerde aranan şartlar; Türk  vatandaşı olmaları ve çalıştığı meslek grubuna göre yeterlilik şartları aranmaktadır. Silah bulundurma ruhsatı biraz daha kolay alınıyor olsa da, silah taşıma için alınacak ruhsatta, ek şartlar bulunmaktadır. Örneğin, kişilerin bu ruhsatı alabilmeleri için mal varlığının ya da can güvenliğini tehlikede olması, bunları da belgeleyebiliyor olmaları gerekmektedir. Örneğin kişilere herhangi bir silahlı saldırı olmuşsa ya da hırsızlık durumu ile karşılaşmışlar sa, emniyetten alınacak belge ile başvuru yapılmalıdır. Bu süreç de, tamamen valilik onayı sonrasında tamamlanacaktır.

Hangi Mesleklere Silah Taşıma Ruhsatı Verilir?

Silah taşıma ruhsatı için yukarıdaki şartların tamamlanıyor olması gerekmektedir. Belirtildiği gibi kişilerden aynı zamanda meslek gruplarına yönelik de şartlar talep edilmektedir. Bu kapsamda, silah taşıma ruhsatı alabilmesi mümkün olan meslekleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. Şirket kazancı (cirosu) yüksek olan kişiler.
 2. Çok sayıda işçi çalıştıran işletme sahipleri.
 3. Arıcılık veya hayvancılıkla uğraşan kişiler
 4. Kuyumculara yönelik toptancı görevi üstlenen firma sahipleri.
 5. Döviz bürosu işletenler.
 6. Para taşımacılığında görevli olan mutemetler.
 7. Çok sayıda hayvanı olan sürü sahipleri.
 8. Çok sayıda arazisi bulunan kişiler.
 9. Yurt dışı lisansına sahip olan gemi kaptanları.
 10. Emniyet görevlileri.
 11. Askeri personeller.

Silah Taşıma Ruhsatı İçin Gerekli Evraklar

Silah taşıma ruhsatı almak için başvuru yapacakların aşağıdaki belgeleri hazırlaması ardından da kaymakamlıklara müracaat etmesi gerekmektedir.

 1. Silah taşıma ya da bulundurmaya yönelik doldurulacak dilekçe.
 2. Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 3. Nüfus cüzdanı sureti.
 4. 4 adet güncel vesikalık fotoğraf.
 5. Silah ruhsatı talep formu.
 6. Adli sicil belgesi.
 7. Silah ruhsatı alınması için kişilerin herhangi bir sağlık problemi olmadığına dair belge.
 8. İkametgah belgesi.

Yukarıdaki belgeler tamamlandıktan sonra kişiler başvurularını kaymakamlıklara yapabilecektir. Başvurular kaymakamlıklara yapılıyor olsa da, bazı belgelerin farklı kurumlardan alınması gerekmektedir. Örneğin, silah ruhsatı talep formunun, il emniyet müdürlükleri üzerinden alınması gerekmektedir. İstenen sağlık raporunun tam teşekküllü hastanelerden alınması ve vesikalık fotoğrafın da son 1 yıl içerisinde çekilmiş olması, kişilerin net bir şekilde seçiliyor olması gerekmektedir.

Asker Ailesine Maaş Şartları ve Tutarı Nedir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yürütmekte olduğu projelerden birisi de, asker ailelerine yönelik sunulan yardım kampanyasıdır. Asker ailelerine destek kapsamında yapılan bu yardımlarda, şartları tamamlayan aileler için 500 TL’lik bir yardım söz konusudur. Bakanlığın geliştirdiği destek programında, zorunlu askerlik vazifesini yerini getirmekte olan ve muhtaç durumda olan er ve erbaşların aileleri, programa dahil edilmiştir. Projeye dahil olacak olan ailelere, düzenli olarak nakdi yardım yapılması kararlaştıırlmıştır.

Asker Ailelerine Destek Şartları Nelerdir?

Asker ailelerine destek kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın geliştirdiği bu projede, ailelerin, er ve erbaşların tamamlaması gereken şartları aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

 1. Askerler eğer evliyse, eşinin de herhangi bir sosyal güvencesi bulunmuyorsa, bu doğrultuda bir muhtaçlık kararı verilirse, askerlerin eşi bu programa dahil olabilecektir.
 2. Askerler bekarsa ve anne babaları için de bir muhtaçlık kararı verilirse, ancak bu şekilde ailelerine ödeme yapılabilecektir.

Destekten faydalanabilmek için gereken iki şart yukarıdaki gibidir. Askerlerin aile bireyleri, yaşlılık aylığı ya da engelli maaşı alıyor olsa da, bu destek için şartları tamamladıktan sonra başvuru yapabilirler.

Muhtaçlık Kararı Nasıl Alınır?

Asker ailelerine yönelik verilen desteklerde görüleceği gibi temel şart, aile bireyleri için muhtaçlık kararı verilmesidir. Muhtaçlık kararının alınabilmesi için, il ve ilçe merkezlerinde bir komisyon kurulmaktadır. Bu komisyonlarda kamu kurumlarından atanan temsilciler bulunmaktadır. Kişiler başvuru yaptıkları zaman hakkındaki incelemeler vali veya kaymakam öncülüğünde toplanan temsilciler tarafından incelenecektir. Ayrıca, komisyonda bulunan temsilcilerin içerisinde belediye başkanı ya da muhtarlar ile STK temsilcileri de olabilmektedir. Kişilerin kaymakamlık ya da valiliklere giderek, bu destek için başvuru yapması gerekecektir.

Asker Ailelerine Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Asker ailelerine destek için sunulan ödemelerden faydalanmak için kişilerin kayıtlı oldukları il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na giderek dilekçe usulünde başvuru yapması gerekmektedir. 2 ayda bir 500 TL olarak yapılacak ödemelerde, kişilerin vakıflarda yapacakları başvurularda, nüfus cüzdanlarını yanlarında getirmeleri zorunludur. Sonrasında dilekçe hazırlanılarak, kurum içerisinde başvuru anında yapılacaktır. Başvurusu olumlu sonuçlanan asker aileleri, 2 ayda bir alacakları 500 TL destek, PTT aracılığı ile ödenecek ve ödeme en fazla 15 ay olarak yapılacaktır.

Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır ve Ceza Nereye Ödenir

Araç sahipleri, zaman zaman trafik kurallarını ihlal etmekte ve bundan dolayı da emniyet görevlileri tarafından araçların plakasına yönelik cezai işlem uygulaması yapılmaktadır. Ancak, teknolojik cihazların trafikte kullanılmasından dolayı, söz konusu cezaların doğrudan polisler aracılığı ile makbuz ile kişilere teslim edilmesi mümkün değildir. Bundan dolayı da kişilere yazılacak cezalar, polis memurları tarafından sisteme kaydedilecek ve makbuz daha sonradan kişilere ulaşacaktır. Bu gibi durumlarda özellikle uzun yol giden kişilerin herhangi bir trafik cezası alıp almadıklarını, öğrenmeleri gerekmektedir. Trafik cezası öğrenme işlemlerinde, iki yöntem bulunmaktadır.

Trafik cezası öğrenme için ilk olarak kişilerin kendilerine gönderilen makbuzu beklemeleri gerekecektir. Bu makbuz, cezai işlem yapmış olan Emniyet şube müdürlüğü tarafından plaka sahibinin sistemde kayıtlı olan adresine gönderilecektir. Ancak, belgenin gelmesi biraz zaman alabilmekte, bundan dolayı da cezai ödemelerde elde edeceğiniz indirimler için sürenin geçmesi söz konusu olabilmektedir. Bundan dolayı, kişilerin hem cezadan anında haberdar olması hem de ödeme işlemini yapabilmeleri için E-Devlet sistemini kullanmaları gerekmektedir.

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası sorgulama işlemlerinde en hızlı ve güvenilir yöntem olan E-Devlet, birkaç dakika içerisinde kişilerin almış oldukları cezayı gözler önüne sermektedir. Bunun için yapılması gerekenler şu şekildedir.

 • İlk olarak E-Devlet sistemine kişilerin TC kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile giriş yapmaları gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra sol kısımda bulunan kamu hizmetlerinden Emniyet Genel Müdürlüğü’nün seçilmesi gerekmektedir.
 • Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sayfasına gelindikten sonra da Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama menüsüne giriş yapılmalıdır.

Açılacak olan sayfada kişilerin plaka bilgilerini girerek sorgulama yapması, ceza durumunun sorgulanması ve ceza miktarının görülmesi mümkündür. Cezanın sisteme düşmesi için 3 gün süre geçmesi gerekmektedir.

trafik cezası

Trafik cezası nereye ödenir ?

Trafik cezası ödeme işlemlerinde birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

 • Size en yakın Vergi Dairesi’ne giderek, kolayca ödeme işlemini yapabilirsiniz.
 • Trafik cezalarının ödenmesi için anlaşma sağlanan banka şubelerine giderek ödeme yapabilir ya da mobil ortamdan ödeme yapabilirsiniz.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile online ödeme yapılabilmektedir.

Nakliyatçılara İndirim Müjdesi, K1 – K2 Belgesi Ne Kadar Oldu ?

Ağır vasıta tır ve kamyonetler ile yük ve eşya taşıma işi yapan nakliyecilerin alması zorunlu olan belge K1 ve K2 belgesine indirim geldi. K belgeleri ne kadar oldu, İndirim ne kadar ne zamana kadar sürecek ?

Türkiye de araçları kara yolları genel müdürlüğüne bağlı olan ve tüm yük ve eşya taşıma işi yapan nakliyecilerin almak zorunda oldukları K1 ve K2 belgeleri için indirim geldi. Peki indirim ne kadar oldu ne zamana kadar sürecek ?

K1 ve K2 Belgesi Ne Kadar Oldu

Maliyeti açısından bir çok nakliyecinin dertli olduğu K belgesi yüksek fiyatına müjdeli haber bugün resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. K belgesi olmadan yola çıkan kamyon ve Tır sahiplerine yüksek miktarda cezalar kesilmekle birlikte ticari anlamda taşımacılık yapan nakliyecilerin işine balta vuran yüksek K1 ve K2 belgeleri için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yeniden düzenleme yaparak Karayolu Taşıma Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yeni ücretler yürürlüğe girdi. Karayolu ile yük taşıma işi yapan nakliyeciler için ekonomideki zorluklarını ve sıkıntılarını bir nebze düzenlemek için düzenlenerek yayımlanan yönetmelik ile K türü taşıma amaçlı yetki belgelerine fiyat indirimi uygulaması yapıldı. Karayolu ile yurtiçi eşya taşımacılığı veya hususi taşımacılık yapanların alması zorunlu olan K1 ve K2 belgelerinin fiyatı % 50 civarında indirime gidilerek fiyatı aşağıya çekildi. Bu netice ile  5 yılda bir yenilenmesi zorunlu olan K1 ve K2 belgelerine 10 bin TL ödenecek. Ticari amaçla taşınma eşyası taşımacılığı yapanlara verilen K3 yetki belgesinin fiyatı ise 5 bin TL oldu. Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamına giren taşımacılık, acentelik, taşıma işleri komisyonculuğu, taşıma işleri organizatörlüğü, nakliyat ambarı işletmeciliği, kargo işletmeciliği, lojistik işletmeciliği, dağıtım işletmeciliği, terminal işletmeciliği ve benzeri faaliyetlerde bulunanlar belgelerini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan alacak.

İLGİ RESMİ GAZETE YAYINI K belgesi resmi gazete